Karaköy Köyü Yeşilova Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaköy Köyü Yeşilova Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaköy köyü bilgileri - karaköy köyü resimleri - karaköy köyü tanıtım  Karaköy, Burdur ilinin Yeşilova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eskiden bu köyde hic sabah olmazmıs hep aksam olurmus adı ondan karaköy olmus.

  Diğer bir rivayete göre de yıllar önce yalnız bir kadın yerleşmiş buraya,"karıköy"demişler o yüzden,zamanla kelime değişip "karaköy"olmuş.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün genç kızlarının yaptığı gözlemenin tadı bir ayrıdır.gözleme yanında "kese yoğurdu" dedikleri süzme yoğurtla yenir .
  Coğrafya

  Burdur iline 85 km, Yeşilova ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köy merkezi turistik sığırönü meydanıdır. domuz ormanı Dağı'nın eteğine kurulu yaka dan izlenen köyün mazarası harikadır dillere destandır.

  Ayrıca bir zamanlar germiyanoğullarının yaptırdığı YAKA kalesi de turistlerin ilgisini çekmekte olup, kendin pişir kendin ye imkanı sunulmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 0
  2000 93
  1997 117

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eskiler ekincik yaylasına ekin orağına giderlermiş,her gün iner çıkarlarmış dağa(!)

  Koyun neredeyse tamamının Almanya ile iliskisi olup yastık altında marklar durmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamkta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş