Karaköy Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaköy Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaköy Köyü Elmalı Bilgileri - Karaköy Köyü Hakkında - Karaköy Köyü Tanıtımı - Karaköy Köyü Resimleri  İlçe: ELMALI - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: SALİH ALTUĞ  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (242) 628 21 56


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 73 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07700
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Elmalı
  Web Sitesi

  Karaköy, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Köyün eski yerleşimi şimdiki mevcut su deposu bölgesindedir. Çok eski yıllarda köy de büyük bir yangın olmuş. Bir rivayete göre köyün ismi o dönemden gelmektedir. Köyde (öte boğaz mevkinde) bir adet türbe bulunmaktaydı. Köylüler buradaki evliyaya yıllardan beri sahip çıkmışlardır. Buradaki evliya hakkında hiçbir bilgi bulunmamktadır. 1998 yılında köylüler evvel zamandan beri bulunan tüürbeyi restore etmişlerdir. Bu restorasyondan sonra türbeye yakın mevkide de bulunan mezarın da bu evliya olduğunu ileri süren Hacı Güner ÇELİK bu mezarıda türbe haline getirmiştir. Köyde 3 tane mezarlık bulunmaktadır. Köyde mezarlıkların çok olması daha önce köyde yaşamın daha nüfuslu olduğunu belirtmektedir. Köy içinde bulunan mezarlık 1960'lı yıllarda tamamen dolmuştur. Köy çıkışında 2 adet mezarlık mevcuttur. Köyde eski yıllarda köy girişinde köylülerin ortak kullandığı büyük bir çamaşırhane vardı. Bütün köylüler topluca çamaşırları ve çocukları burada yıkarlardı. Çamaşırhane 1975'li yıllara kadar kullanıldı. Köyde 2 adet köy odası vardı. Köy odalarında dışardan gelen satıcılar, misafirler kalırlardı, ihtiyaçlarını da köylüler karşılardı. Karaköylüler çok misafirperver bir köydü. Küçük bir köyde 2 adet köy odası bulunması bunu göstermektedir. Halen köy içerisinde bir tanesi misafir kalacak şekilde mevcuttur. Köyde sulama şebekesi gelmeden önce Aşağı bağlar mevkiinde kuyu vardı. Köylüler su ihtiyacını buradan karşılarlardı. Kuyular 1968'li yıllarda kurudu ve sonra çobonisa köyünden gelen su şebekesiyle köyün içinde üç ayrı yerde çeşmelerle su ihtiyaçlarını karşıladılar. Halen köyde iki çeşme bulunmaktadır. Elektrik köye 1974 yıllarda gelmiştir. Köyde telefon 1986 yılında gelmiştir. İçme suyu şebesi 1995 yılında yapılmıştır. Köyün asfaltı 1996'da yapılmıştır. 1994 yılında karaköyü daha rekreasyonel hale getirmek ve hemşeriler arası dayanışmayı ve birlikteliği artırmak için Karaköylü 10 hemşeri bir araya gelerek Karaköylüler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini kurmuşlardır. Daha sonra derneğe karaköylü herkesin üye olması sağlanmış ve dernek tüm karaköylü üyelerle karaköy için en iyiyi yapma gayreti ve çabası stratejisi ile halen faal olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Karaköyde dernek çatısı altında birleşldikten sonra bir takım projler gerçekleşmiştir.dernegin ilk başkanı ibrahim yıldırım,dır ve 4 yıl başkanlık yapmıştır. Yöreye de örnek teşkil eden bu derneğin çalışmalarını o dönemlerde Ntv, Antalya Art Tv ve yerel basın kamuoyuna aktarmıştır.

  Kültür

  Köyün başlıca yemekleri: Tarhana çorbası, kuru fasulye, bulgur pılavı, arabaşı, domates civvesi, höşmerim tatlısı.

  Coğrafya

  Antalya iline 94 km, Elmalı ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 97
  2000 73
  1997 107

  antalya merkez ve çevre ilçelerde karaköylü 1500 kişi yaşamaktadır

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.2003 yılından sonra seracılık başlamıştır dometes ekimi yapılmaktadır. 1995 yılında ovaya sulama suyu için elektrik gelmiştir. Yeraltı suyu mevcuttur ve o dönemden sonra sebze ve meyve ekimi yapılmaktadır. 2003 yılından itibaren kapalı seracılık başlamıştır ve köylülerin gelir seviyesini üst seviyelere çıkarmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2009 salih altuğ
  2004 - Salih Altuğ
  1999 - Salih Altuğ
  1994 - Salih Altuğ
  1989 - Salih Altuğ
  1984 - veli gültekin
  1962 - ABDULLAH DEMİR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2007 yılında ilk projeli camisi 6 ay gibi kısa bir sürede tamamen köylülerin katkısıyla tamamlanmıştır ve caminin yanına yeni bir çadırvan yapılmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaköy Köyü Elmalı Forum Tarih
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013
Karakoyunlu Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Iğdır Iğdır Tanıtımı 3 Aralık 2012
Karaköy Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karakoyunlu Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çatallıkarakoyunlu Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş