Karahisar Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karahisar Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karahisar Köyü Gürün resimleri - Karahisar Köyü Gürün hakkinda bilgiler  Karahisar Köyü'nün tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, vadinin çevresindeki kayalara oyulmuş olan mağaralara bakılırsa çok eski çağlarda, bu köyde yaşamış olan insanların izlerine rastlamak mümkündür. Köy, ismini köyün önündeki çok heybetli ve tek parça olan siyah bir granit kayadan almaktadır. Ayrıca bu kaya üzerinde de ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmeyen bir kalenin, temel duvarlarının kalıntıları mevcuttur.

  Rusların Erzurum, Van, Bitlis, Ağrı ve Siirt gibi illeri işgal etmesi ile birlikte, Erzurum ve Ağrı illerinde Ermeni saldırılarına uğrayarak zulüm görmüş aileler, İç Anadolu Bölgesine doğru göç ederek, önce Sivas ve Kayseri illeri arasında bulunan, Uzun Yayla'ya, buradan da devlet tarafından şimdiki yaşadıkları Karahisar Köyüne yerleştirilmişlerdir.Bu göçler 1900 lü yılların başından başlayarak,1920 yılına kadar devam etmiştir.

  Halen Karahisar Köyünde yaşayan veya çeşitli nedenlerle başka kentlere göç eden aileler, genellikle bir birleri ile akraba olan insanlardır. Bu aileler (Berazi, Babini ve Haydari ) denilen aşiretlerden oluşmakta ve kendi aralarında, Maksut Giller , Kasım Ağa Giller, Mevali Giller, Aziz Giller, Celaldin Giller, Şeyh Ali Giller, Müso Giller, Kuş Müso Giller, İhsan Efendi Giller, Yusuf Şahin Giller , Kör Sait Giller, Hangül Giller gibi adlarla anılmakta ve bu sayılan aileler genellikle Ağrı İlinden ve ilçelerinden gelerek bu köye yerleşen ailelerdir.

  Ayrıca bu köyde yaşayan ve yukarıda sayılan ailelerin dışında,Tortumlular denilen ve bunlardan, Dursun Çavuş Giller, Bozocular (Gülşanlar), Hoca Mehmet Giller, Paşo Giller diye anılan ailelerde, Erzurum İlinin Tortum,Narman ve Hasankale İlçelerinden gelerek bu köye yerleşen ailelerdir, Tortumdan gelen ailelerin büyük bir çoğunluğu da Gürün İlçesi merkezine devlet tarafından yerleştirilmişlerdir.

  Karahisarlılar ülkelerini seven, yurtsever, eğitime inanmış, çok modern insanlardır. Bu gün Türkiye'nin değişik illerine yerleşmiş olan bu insanlar eğitimli ve ülkenin kalkınmasına, gelişmesine hizmet etmek için, serbest ticaret yaparak, yada çeşitli kamu kuruluşlarında üst düzey görevlerde canla başla çalışarak katkıda bulunmaktadırlar.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahisar Köyü Hakkında Forum Tarih
Hamamkarahisar Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karahisarlı Köyü Hakkında Bilgi Kadınhanı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karahisar Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Çığrı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Başmakçı Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 20 Kasım 2011
Karahisarlı Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş