Karahayıt Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karahayıt Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karahayıt Köyü Çine Bilgileri -Karahayıt Köyü Hakkında -Karahayıt Köyü Tanıtımı - Karahayıt Köyü Resimleri
  İlçe: ÇİNE - İl: AYDIN

  Köy Muhtarı: Erol ÇELİK  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 256 711 58 55

  Cep Telefonu:

  0 542 587 65 29


  Aydın
  Bilgiler
  Nüfus 376 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09500
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Çine
  Web Sitesi

  Karahayıt, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.

  Karahayıt köyü, Çine'nin kuzeydoğusunda, Madran Dağı'nın Aybeleni Mevkiinin eteklerinde, dağ ile ovanın birleştiği noktada, ilçe merkezi Çine'ye 3 km uzaklıkta bir köydür.

  Çine'nin, Çine Ovası'nın ve köylerinin hemen hemen tamamının kuşbakışı en güzel görülebileceği bir noktada bulunmasından ve ayrıca Çine'ye yakın olmasından dolayı, Çine'nin en güzel köylerinden biridir.

  Köye bağlı ve köyün 2 km kuzeyindeki İdil Mezrası ile birlikte nüfusu 388'dir. Geçimi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, zeytincilik ve bağcılık üzerinedir.

  Geçmişi 80-90 yıllıktır. Civarda bulunan Abdurrahmanlar ve Dereköy Mevkiinden göç eden Abdurrahmanlar ve Pirahmatlar adlı Yörük sülaleleri tarafından kurulmuştur ve ilk kurucuları arasında Kamil Korkmaz ve babası Hacı Mehmet Efendi bulunmaktadır.

  Köyde sağlık evi, ilköğretim okulu, köy odası, köy kahvehanesi ve su şebekesi altyapısı imece usulü ile devletten hiçbir yardım almaksınız yapılmıştır. Ancak köy kurulduğundan beri su sorunu çözülememiş, resmi makamlarca gerekli çözümler yürürlüğe konulmamıştır.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün ismi Ege bölgesine has makisel bir bitki olan hayıt ağacından gelmektedir. Köyün tam orta yerinde bulunan köy çeşmesinin olduğu yerde kocaman Pinar ağaçlarının olduğu yerde büyükçe bir siyah hayıt ağacı bulunmakta imiş (halen bahse konu yerde çok sayıda hayıt bulunmaktadır). Burada pınarlar da mevcut olduğundan yörükler buraya konarlarmış. Burada kalan yörüklere karahayıtlılar denile denile daha sonra köyün ismide bu şekilde konulmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde Çine ilçesi genelinde uygulanan geleneklerin hemen hemen aynısı uygulanmakta olup, düğün yemeği olarak tüm yörük geleneklerine uygun çorba, keşkek (buğday ve kuzu etinin birlikte çok uzun süre kaynatılıp ezilmesi ile yapılır), et yemeği(genelde 2 yaş üstü dana kesilir) pilav, kuru fasulye, patatesve biber kızartması (üzeri yoğurtlu), patlıcan turşusu (zeytinyağlı ve sarmısaklı, koruk ekşili), tatlı (genelde baklava olmakla birlikte bazen irmikte verilmektedir).
  Aydın iline 40 km, Çine ilçesine 3 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  köyümüzün nüfusu son verilere göre 318 dir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy Çine ye yakın olması nedeniyle köyde ikamet edipte Çinede esnaflık yapan, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan, ya da gündelik işlere gidip gelen çok sayıda kişi bulunmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahayıt Köyü Çine Forum Tarih
Karahayıt Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Karahayıt Köyü Merkez Aydın Aydın Tanıtımı 7 Nisan 2010
Karahayıt Kasabası İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Denizli Denizli Tanıtımı 23 Ağustos 2011
Karahayıt İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Ocak 2011
Karahayıt - Denizli Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş