Karahasan Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karahasan Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karahasan Köyü Zara resimleri - Karahasan Köyü Zara hakkinda bilgiler  Karahasan, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı kurucusu Karahasan' dan alınmıştır. Net olmamakla birlikte, Malatya İlinin Arguvan İlçesine bağlı Kızık köyünde yaşamakta olan üç kardeş (Karahasan, Karaali,Karaabdullah), Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim dönemindeki alevilere yönelik ayaklanmalar bastırılırken,öldürülmemek için kaçarak Sivas İli Zara İlçesine bağlı şimdiki yere gelerek yerleşmişlerdir.Üç kardeşten biri Karahasan, digeri Karaali ve Karaabdullah'dır. Yörede Karahasan ve Karaali'nin isimlerinden iki köy oluşmuştur. Karaabdullah hakkında ise net bir bilgi yoktur.Bir diğer rivayette Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü 1500 lü yıllarda Maltya-Arguvan İlçesinde yaşayan bu kişilerin, yaz mevsiminde başka başka yerlere hayvanlarını otlatmak amacı ile göç ettiği ve kışın tekrar Arguvan'a döndüğü,ancak bir padişah fermanı ile göçerlerin gittikleri yerlere yerleşmek zorunda kaldığı,Karahasan adlı kişinin de bu göçerlerden olduğu ve padişah fermanı üzere şimdiki köy yerine yerleştiği şeklindedir.

  Kültür

  Karahasan Köyü sosyal yaşamı,folklorü,yetiştirdiği nükteli insanları ve tarihi ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir.Özellikle yemekleri kendine özgü zengin damak tadları içerir.Bunlar; madımak aşı,herle,hingal,kavut,sir kömbesi,sırın,un çobası,evelek aşı,evelek sarması,ısırgan çorbası,kaygana,saç üstü gibi kendine özgü yemeklerdir.

  Coğrafya

  Sivas iline 85 km, Zara ilçesine 15 km uzaklıktadır.Karahasan Köyü doğuda Korkut Köyü, kuzey doğusunda Sorhun, kuzeyinde Osmaniye Köyü ,Kuzey batı güney doğrultusunda Bağlama ve güneyinde Alişanbey Ağılı Köyleri ile sınır ve komşudur. Köy ormanlık ve dağlık bir alanda kurulmuştur.Geçmişte çok geniş bir alana yayıan köy ormanı,zaman içinde kesilmek sureti ile küçülmüştür.Bugün bozuk şekilde çam,ardıç,meşe,palamut,ahlat,kuşburnu,karamuk vd ağaçlar bulunmaktadır

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köy güneye bakan bir dağın eteğinde kurulduğundan yazları sıcak,kışları ise diğer köylere nazaran daha ılık geçmektedir.Eskiden yoğun kar yağması nedeni ile ulaşıma 5-6 ay kapanan köy yolu,bugün asfalt yola sahip olması nedeni ile kışın ulaşımda ciddi bir sıkıntı yaşamamaktadır.Özellikle ilk bahar mevsiminde köy yeşilin bütün renkleri ile bezenmekte,kaynak sular bu mevsimde artarak çoşmakta ve köy doğal açıdan harika bir görünüme kavuşmaktadır.Köyün yüksek rakımlı yaylasındaki oksijen ve temiz hava, yaşlılar ve hastalar için bulunmaz, paha biçilmez bir öneme sahibidir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 100
  2000 36
  1997 18


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak bugün köy nüfusu büyük oranda büyük illere,özellikle Ankara ve İstanbul'a göç ettiğinden ,köyde yaşayan daha çok emekli yaşlılar herhangi bir üretimsel faaliyette bulunmamaktadır.Köye dönen yaşlı ve emekli köy sakinleri köyün bağlı olduğu Zara ilçesinden alış veriş yaparak günlük yaşamlarını sürdürmektedir.Köyün nüfusu yazın artarken ,kışın en fazla 5-10 kişi köyde kalmaktadır.Köyün anne ve babası ile yaşayan sürekli sakini İmdat Aslan köyün en evilen karekteri ve hatta maskotudur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kemal Öztürk

  Altyapı bilgileri

  köyde ilk öğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün çeşmesi ise tüm köy halkının su geçimini sağlar ve buz gibidir. Bazen az aksa bile sıcağın tek düşmanı odur.ayrıca köyün camiside yoktur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahasan Köyü Hakkında Forum Tarih
Karahasan Köyü Hakkında bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karahasan Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karahasanlar Köyü Yenipazar Bilecik Bilecik Tanıtımı 27 Nisan 2010
Karahasanlar Köyü İnegöl Bursa Marmara Bölgesi 21 Nisan 2010
Karahasan Köyü Çatalpınar Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş