Karahanlıların Yıkılmasında Hangi Faktörler Etkili Oldu

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 17 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Karahanlıların Yıkılmasında Hangi Faktörler Etkili Oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karahanlılar Devletinin yıkılmasında hangi faktörler etkili olmuştur? Neden?

  İlk Türk devletlerinde ülke hükümdarın ailesinin ortak malı anlayışı benimsenmiştir. Ülkenin aileler arasında bölünmesi gereği Karahanlılarda ikiye ayrılmıştır. İki ye bölünen kısımlarda kendi aralarında bölgeler, mücadele etmiştir. Bu mücadelerde devletleri yıkıma uğratmıştır.

  Karahanlı Devleti, taht kavgaları nedeniyle ikiye bölünmüştür. Güçsüz düşen devlet, diğer bir Türk devleti Selçuklular tarafından 1212 senesinde bozguna uğratılmıştır.

  Devlet 1042 yılında taht kavgaları sebebiyle Doğu ve Batı Karahanlı devletleri adı altında ikiye ayrılmıştır. Batı Karahanlı Devleti; 1042-1212 yılları arasında hakimiyetini sürdürmüştür. Bu devletin ilk başkenti Özkent’tir. Devlet 1212 senesinde Harzemşahlarca bozguna uğratılmış ve yıkılmıştır. Balasagun, Talas ve Kaşgar gibi yerler önemli merkezleridir. Doğu Karahanlı Devletinin; ilk hükümdarı Tamgaç Buğra Han’dır. Bu devlet ise 1211 yılında Karahitaylar tarafından yıkıma uğratılmıştır. Çinlilerin Divide et impera yani Böl ve hükmet hedefi doğrultusunda yakınlarındaki tüm yabancı devletleri hile ile bölmüştür. Göktürklere de bu hedeflerini uygulamışlardır. Yine bu hedefleri uygulayan Ruslar Anaasya’da hayatlarını sürdüren diğer Türk Uluslarını birbirine düşürmüştür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahanlıların Yıkılmasında Hangi Forum Tarih
Osmanlının Yıkılmasındaki Faktörler Nelerdir Tarihi Bilgiler 19 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş