Karahanlı Devletinin İtaat Altına Alınması

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Karahanlı Devletinin İtaat Altına Alınması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sultan Melikşâh batıda olduğu kadar doğuda da Selçuklu Devleti'nin topraklarını genişletiyordu. Doğudaki Karahanlılar üzerine yapılan seferin dış görünüşü, Batı Karahanlı hükümdârı Ahmed Hân'ın ulemâ ile arasındaki geçimsizlik ve ulemânın Sultan Melikşâh'ı daveti idi. Hakîkatte Melikşâh bütün İslâm ülkelerini birleştirmek siyâsetini güdüyordu. Nitekim bu fırsattan istifâde ederek 1088 yılı başlarında sefere çıktı ve Buhârâ'yı aldı, daha sonra Semerkant'ı muhasara etti.
  Ahmed Hân mukâvemete çalıştıysa da, şehir Selçuklu ordusu tarafından ele geçirildi ve Ahmed Hân esir edilerek Isfahan'a götürüldü. Bu sûretle Batı Karahanlılar Devleti Selçuklulara bağlanmış oldu. Sultan Melikşâh Semerkant'tan Özkent'e kadar ilerleyerek Doğu Karahanlı hükümdarı el-Hasan b. Süleymân'ı da hâkimiyetini tanımak zorunda bıraktı.
  Melikşâh her iki Karahanlı Devleti'ni de itaat altına aldıktan sonra 1090 yılında Isfahan'a döndü. Fakat kısa bir süre sonra muhtemelen aynı yıl içinde, Karahanlı ordusunda önemli bir yeri olan Çiğillerin sebep olduğu isyan, Sultan Melikşâh'ı ikinci defa Karahanlılar üzerine sefere mecbur etti. Melikşâh bu sefer sonucu tekrar Karahanlı ülkelerini itâat altına almış oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahanlı Devletinin İtaat Forum Tarih
Karahanlılar Devletinin Bayrağı Tarihi Bilgiler 22 Aralık 2011
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Karahanlı Devletini oluşturan Türk boyları nelerdir kısaca Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2017
Karahanlı Devleti nasıl yıkıldı kısaca Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2017
Karahanlıların Yıkılmasında Hangi Faktörler Etkili Oldu Tarihi Bilgiler 17 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş