Karahan Köyü Aladağ Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karahan Köyü Aladağ Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aladağ Boztahta Köyü Bilgileri - Boztahta Köyü Hakkında - Boztahta Köyü Tanıtımı - Boztahta Köyü Resimleri  İlçe: ALADAĞ - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: VELİ SERTBAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  0 (322) 591 24 11

  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 379 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01720
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Aladağ
  Web Sitesi

  Karahan, Adana ilinin Aladağ ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  araştırılıp yazılacak. İBRAHİM SERT-Coğrafya Öğretmeni

  Kültür

  KÖYÜMÜZ kültürel yönden oldukça zengindir.mevlit,düğün,cenaze törenleri hep beraber yapılır.ayrıcakültürel benzeşmeleri dikkate alırsak,yörük kültürü ile çok benzeştiğini görürüz.Sosyal ve günlük hayatta kullanılan birçok sözcük aşağı yukarı aynıdır.ÖRNEĞİN:ıstar-dokuma tezgahı....ece-kardeş...çömbül-tencere...köstül-bıçak..çul,harput,sehil,kışlak,banadura,mintan-gömlek...yemeni.....bu kelimeleri dahada çoğaltmak mümkündür. bayramlarda topluca mezarlık ziyareti yapılır.mevlit okunur.yemekler yenilir.Köyümüzde bezirme-bazlama meşhurdur.bunun yanında topalak ve tarhana çorbamız meşhurdur.

  Coğrafya

  Adana iline 130 km, Aladağ ilçesine 30 km uzaklıktadır.köy geneli engebelidir.Köyün aşağısindan geçen ırmağa baraj yapılmaya başlanmiştir.Verimli tarım alanı kısıtlıdır.Köy genli engebeli olduğu için daha çok küçükbaş hayvancilık ön pılandadir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy ve çevresi her ne kadar akdeniz iklimi içerisinde yer alsada ,yükselti ve dağların olumsuz etkilerinden dolayı karasal iklim özellikleri görülür.kışları sert,soğuk ve yer yer kar yağışlı geçer. yazları sıcak ve kuraktır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 379
  1997 348

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Geleneksel yöntemler kullanılarak tarım yapılmaktadır.Arazi oldukça engebeli ve taşlıktır,buda hem verimi azaltıyor hem de tarımsal faaliyetleri olumsuz etkiliyor.Köyde en fazla buğday,arpa yetiştirilir.dışarı satılmaz.Kendileri tüketir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi yoktur .Kanalizasyon sebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Cep telefonu uydusu dikilmistir.Köyün okulu bakımsız olup çocuklar 2003 yılından beri ALADAĞ MERKEZİNE okulagelmekte ve daha 7.8 yaşlarında çoçuklar annesinden babasından ayrılıp gurbetin acısını tatmaktadırlar.Köyün eğitim düzeyi düşük olduğu için köyun insanları köye gelen partilerin vaatlerine kanip onlara oylarını veriyorlar ve seçim bitinçe yüzlerine bile bakan olmuyor köye hükümet hiç bir sekılde yol ;su gibi yardimlar yapıp onlarda benim vatanımın sadık vatandası demiyor .SAYIN YETKİLİLER KÖYEDE SU YOK GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahan Köyü Aladağ Forum Tarih
Karahan Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karahan Köyü Seyhan Adana Adana Tanıtımı 26 Mart 2010
Karahan Köyü Akkaya Kars Kars Tanıtımı 24 Mart 2010
Karahan Köyü - Malatya Malatya Tanıtımı 13 Mart 2010
Karahanköy Köyü Merkez Diyarbakır Diyarbakır Tanıtımı 28 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş