Karahöyük Köyü Hakkında Bilgi İncesu Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karahöyük Köyü Hakkında Bilgi İncesu Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Karahöyük Köyü İncesu - Karahöyük Köyü Hakkında Bilgiler - Karahöyük Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 196 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38950
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe İncesu

  Karahöyük, Kayseri ilinin İncesu ilçesine bağlı bir köydür.

  Yaklaşık 60 Hanedir. Köy adını güney batısındaki tepeden alır. Bu höyüğe dayanarak Karahöyük adı verilmiştir. Halkı çiftçilik ve hayvancılık yaparak geçimini sağlar. Kendilerine yetecek kadar bağ ve bahçeleri vardır. Arazileri kıraç olmasına rağmen iyi buğday yetişir. Kuzeyinde Küllü Köyü, Doğusunda Hamurcu Köyü, Batısında Bozca Köyü ve Avanos, Güneyinde Üçkuyu Köyü ve İncesu İlçesi yer alır.


  Tarihi
  Köyün adı, Güneybatısındaki yığma bir höyükden gelmektedir. Köyün tarihi yapıları Ermenilere dayanmaktadır. Ayrıca köyün içinden İpek Yolu geçmektedir. Köyün güneydoğusunda Kervan Kayaları bulunmaktadır.

  Köyün tarihi yerleri; Kazankaya, İnlikuyu, Abeserek, Sünnetli Dağı, Karahöyük'tür.

  Köye Türkler 250 sene önce yerleşmişlerdir. Köyün kökeni Türkmen olup; Osmanlı İmparatorluğu döneminde Musul ve Kerkük'ten göç ederek Küllü Köyü civarlarına yerleşmişlerdir. Bu nedenle Türkmendirler. Köylüler daha önceden Abeserek denilen yerde yaşarlarmış. Buraya da Küllü Köyünden Nebi Oğulları (Bozdağ) tarafından gelerek yerleşmişler ve şimdiki bulunan yerleşim alanlarına dağılmışlardır. (Bu bilgiler Metin BOZDAĞ tarafından ANKARA Nüfus Müdürlüğü arşivinden 2007/18726 Sayılı Dilekçe ve Müdürlük oluru ile derlenerek düzenlenmiştir.)

  Kültür
  Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  1968 yılı öncesi okuma oranı düşüktü. Okuyan çocukların hepsi ilköğretim 5. sınıf düzeyinde kalıyordu. Çünkü ortaöğretimde okumak için İncesu ilçesine veya Kayseri iline gitmek gerekiyordu. Buda külfet getiriyordu.

  1969 yılında köyde okuma atağı başlatılmış. 1969-1970 Eğitim-Öğretim yılında okumak üzere, İncesu ilçesinde ev kiralayarak İncesu ortaokulunda okumaya başlamışlardır. Sonraki yıllarda da okumak için İncesu'ya gelenler olmuştur. Bu okuyanların bazıları meslek okuluna girmişlerdir. Okuyanlardan birkaçı sınıf öğretmeni olarak göreve başlamışlardır. Ve köy baba oğul 2 mucit barındırmaktadır.Selim arı(baba) radyo vericisi ve yayin tabani icat ederek köye yayın yapmis oglu mehmet arı ise yarasa kanadı planöru ile ucma calismalari ve ruzgar gücüyle istenilen yöne gidebilen araç tasarlamiştir.Bunlar Sayisiz icatlar arasından bir kaçıdır mehmet arı derki! (mecburiyet buluşların başlangıcıdır,bilgiyse anahtarı.)

  Coğrafya
  Kayseri iline 47 Km., İncesu ilçesine 17 Km. uzaklıktadır.

  Köyün coğrafi yerleri:

  Kralkuyu, Sarımahmut, Öztaşlar Harmanı, Yukarı Köy, Höyük bağları, Aşağı köy, Harım Bağları, Ok bağları'dır..abeserek,yenice.çaykara

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 150
  2007 196
  2000 270
  1997 270

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sağlık açısından çok önemli olan organik ürünler yetişmektedir.UZUM,KURUUZUM,PEKMEZ,ELMA,CEKIRDEK,N OHUT ve akla gelebilcek biçok organikürünü damak tadınıza sunmaktadır irtibat tel:05546158716 (Sağlığınız güvencenizdir)

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ALİ BOZDAĞ
  2005 - Osman ÖZŞAHİN
  2004 - Ahmet BOZDAĞ
  1999 - Bekir Kandemir
  1994 - Bekir Kandemir
  1989 - Fazlı Öztaş
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy odası vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. Memmet arı ne zaman mucit olmuş hadi silim dayım neyse de. Eskiden babamla beraber elektrik işlerinden anlıyorlarmış.Memmet benim arkadaşım olur. Hiç uçmuş mu acep?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karahöyük Köyü Hakkında Forum Tarih
Karahöyük Köyü Hakkında Bilgi Gülşehir Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karahöyük Köyü Merkez Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Karahöyük Köyü Şehitkamil Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 3 Mart 2010
Karahoyuk İlköğretim Okulu Bilgileri Kalecik Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Ekim 2011
Karahöyük Havacılar İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş