Karagedik Köyü Baskil Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karagedik Köyü Baskil Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karagedik Köyü Baskil - Karagedik Köyü Hakkında - Karagedik Köyü Tanıtımı -Karagedik Köyü Resimleri


  İlçe: BASKİL - İl: ELAZIĞ

  Köy Muhtarı:

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  Cep Telefonu:


  Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:
  2000
  77
  1997
  54
  İle Uzaklığı:
  52 km
  İlçeye Uzaklığı:
  14 km
  Rakım:
  1570


  Bilgiler
  Nüfus 77 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23800
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Baskil  Tarihi

  Köyün adı 1930-1940 yılları arasında Yukarıhan adı kullanılmaktaydı sebebi ise köyün rakımının yüksek oluşundan dolayıdır bu sebepten yukarı evler anlamında bir isim verilmiştir.1940 tan sonra köyün ismi Karagedik diye değiştirilmiştir. Köyümüzün halk arasında mevcut ismi HAMAN dır. köye yerleşim tarihi tam olarak bilinmemektedir,ancak 400 yıllık bir yerleşim olduğu söylenmektedir.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri Elazığ ile aynıdır. Yemekleri dağlık bir bölge olduğundan hayvansal ve tahıl ağırlıklıdır. Özellikle Kıllor dediğimiz hamur ve et yemeğimiz meşhurdur.Ayrıca ayranlı çorbası ve içli köftesi meşhurdur.Köylü aşırı derecede adetlerine bağlıdır,gençlik kendini ve kültürünü korumaktadır yanlış kimsece kabul edilmez ve yapılan işlerde ağırlıklı büyüklerin onayı alınır.
  Coğrafya

  Elazığ il merkezine 35 km,Baskil ilçesine 20 km mesafededir.köyün yerleşim yeri tamamen dağlar arasında yerleşmim olup aşırı derecede yeşillikleri olan bir yerleşim yeridir.Sularının yazın dahil soğuk olan ve çok lezzetli bir tadının mevcut olduğu,rakımının yüksek oluşundan dolayı yazları dahil çok serindir güzel bir havası vardır,köy yazın idaal bir ortama sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi,Karasal iklim etkisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 274
  2000 77
  1997 54
  Ekonomi

  Köy ekonomisi kişilerin kendi aileleri için az miktarda yaptıkları işlerden mevcut aileler kendi kışlık geçimi için çalışırlar az miktarda ceviz ve arıcılık yapılmaktadır köylü geçimi memurluk başta olmak üzere şehirde yapılan esnaflıktan ibarettir.köyde çok miktarda ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak meyve ve sebze yetiştirilir ancak ticareti yapılmaz,her çeşit meyve ve sebze yetiştirilir.Köyün cevizi çok meşhurdur her ailenin kendine ait cevizleri bulunur çoğunluğu ticaretini yapar köyü gençler fazla tercih etmediğinden eskisi gibi tarım ve hayvancılık yapılmaktadır sebep yaşlıların fiziki yetersizliğidir.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt yoktur köyde elektrik ve sabit telefon vardır.susuzluk oranı hat safadadır.Köyün geçim kaynağı arıcılık ve hayvancılıktır.Köyümüzde genellikle ceviz ağacı dikillmiştir.Meşhur cevizleri bulunur.Piknik alanları bayağı güzel ve temiz havası vardır.Hafta sonları köy halkı genellikle köyde bulunur.Ulaşım aracı bulunmamaktadır.Herkesin kendine has aracı bulunur.Köyümüzün ileri gelen aileleri KARADAĞLAR- AKGÜNDÜZLER -ÖZDEMİRLER - ÇETİNELLER -GÖKALPLAR- ADIYAMANLAR ADIGÜZELLER -GÜLLER soy isimli ailelerdir.Köyümüzün 5 mezrası bulunmaktadır.Bunlar KARPUZLU- KASUŞAĞI- HAMAN- İSAKAN VE KURDİGAN bulunmatadır.Kışın köyde kimse bulunmamaktadır.


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Bu Sayfayı Paylaş