Karagöz Köyü Afşin Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karagöz Köyü Afşin Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karagöz Köyü Afşin - Karagöz Köyü resimleri - Karagöz Köyü hakkında - Karagöz Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: AFŞİN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: MUSTAFA GÖRÜR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0344 537 1029

  Cep Telefonu: 0544 6371029

  Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski kaynaklarda Köy ve mücavir alanın adı Tedevin olarak geçmektedir. Bu isim hakkında henüz detaylı bilgiye ulaşamadım(ferhadkaya). Karagöz ismininse; köyde bulunan su kaynağının yöre halkı tarafından Kara Göz olarak anılması sonucu zamanla bu kullanımın yaygınlaşmasıyla verildiği düşünülmektedir.(Su kaynaklarına Göz denmesi Türkçede yaygın bir kullanımdır). Yerleşim konusunda elde ki bilgilere göre köyde ilk yerleşimi Oğuz Türklerinin Çepni boyundan olan ve "Topal Hasanlar" olarak anılan kabilenin yaptığı kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca "Aslanlar" ve "Hacı Mustafalar" köyün köklü kabilelerindendir.

  Kültür

  Köy gelenek, görenek kültür ve sosyal yaşam olarak tipik bir Anadolu köyüdür. yemekleri hakkında bilgi: Icli Köfte, balikli icli köfte, tarhana corbasi,himbil,tavasi,mercimek cıyıklaması(cıvıklama da olabilir),hatize,gaygana,tavaşı(dibine yakma),sulubörek,kömbe(ve türevleri) cacik, daha niceleri.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 158 km, Afşin ilçesine 7 km uzaklıktadır.

  Nüfus

  İstimlak süreci köyün nüfus yapısını da etkilemektedir. Zira toprakları istimlak edilen insanlar yeni iş imkanları vb. sebeplerle özellikle köye çok yakın olan Afşin ilçesine yerleşmektedir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1052
  1997 1023

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat Afşin-Elbistan termik santralinin halihazırdaki A ve B ünitelerinden sonra diğer C,D,E ünitelerinin de yapılacak olması ve köy topraklarının da tıpkı civardaki diğer topraklar gibi zengin linyit rezervi içermesi dolayısıyla hızlı bir istimlak süreci başlamıştır. Bu durum tarımın köy ekonomisindeki payını azaltmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi tamamlanmıştır. Karagöz köyünde ptt acentesi vardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karagöz Köyü Afşin Forum Tarih
Aşağıkaragöz Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıkaragöz Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karagöz Köyü Hakkında Bilgi Karaçoban Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karagöz Köyü Hakkında Bilgi İskenderun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Karagözgöllüalan Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş