karagöz ile hacivat oyunu nasıl ortaya çıktı

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. karagöz ile hacivat oyunu nasıl ortaya çıktı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bunu öğrenmek istiyorum bundan ödevim var.Yani hemen bulup yazmak istiyorum
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Karagöz ve Hacıvat  Türk gölge oyununun tek temsilcisi olarak kabul edilen Karagöz oyununun kökeni konusunda değişik görüşler vardır. Kimi kaynaklara göre Orta Asya'dan, İran'dan ya da Hindistan'dan batıya göç eden Çingeneler aracılığıyla Anadolu'ya gelmiştir. Bir görüşe göre Bizans, İtalya ya da Yunan kökenlidir. Türkiye'ye Portekiz ya da İspanya'dan göç eden Yahudiler aracılığıyla geldiğini savunanlar da vardır. Ancak bu görüşleri kanıtlayacak yeterli belge yoktur. Oysa Yavuz Sultan Selim döneminin güvenilir kaynaklarından İbni İlyas, gölge oyununun Türkiye'ye XVI.yy.'da Mısır'dan geldiğini ortaya koymuştur. İlk zamanlar Mısır gölge oyununun etkisi altında olan Karagözün, kesin biçimini XVII.yy.'da aldığı ve tiplemelerin de bu dönemde ortaya çıktığı öne sürülmektedir.
  Karagöz


  Oyunun hiç şüphesiz başrol oyuncusu Karagöz’dür. Okumamış bir halk adamıdır. Hacıvat’ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da Türkçe dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacıvat ile alay eder. Her işe burnunu sokar,her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır. Dobra, zaman zaman patavatsız yapısından dolayı ikide bir zor durumlarda kalırsa da bir yolunu bulup işin içinden sıyrılır. Çoğu zaman işsiz, geçim derdindedir .Hacıvat’ın bulduğu işlere girip çalışır. Başında ışkırlak adı verilen oynak bir şapka vardır. Değişik oyunlarda rol icabı değişik kıyafetler içinde farklı Karagöz tasvirleri vardır. Kadın Karagöz , Gelin Karagöz , Eşek karagöz , Çıplak Karagöz , Bekçi Karagöz , Çingene Karagöz , Tulumlu Karagöz , Davulcu Karagöz , Ağa Karagöz v.s. (Velhasıl zavallının başına gelmeyen kalmaz..)

  Hacıvat


  Tam bir düzen adamıdır.Nabza göre şerbet verir, eyyamcıdır.Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar.Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever.Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder.Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar (Günümüzde de ne kadar çok Hacıvat var değil mi.. Entel görünmek için cümle aralarına yabancı kelimeler sıkıştıranlar, başkalarının sırtından geçinenler, çıkarcılar...). Değişik oyunlarda rol icabı değişik kıyafetler içinde farklı Hacıvat tasvirleri vardır. Keçi Hacıvat , Çıplak Hacıvat, Kadın Hacıvat, Kahya Hacıvat vb.


  Daha detaylı bilgi için buradaki konuyu inceleyebilirsiniz >> http://www.frmartuklu.org/tiyatro-v...oyunu-nasil-ve-ne-zaman-ortaya-cikmistir.html
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Mayıs 2011

 3. ödevim var çok acil önemlidir yoksa - alcam
   

 4. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Rivayete göre Hacivat ve Karagöz, Orhan Gazi devrinde (Hükümdarlığı: 1324-1362) Bursa'da yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi'nin, "cami vaktinde bitmezse kelleni alırım" dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat'ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat'ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.
   

 5. yapanlara çok teşekkür
   

 6. ödevim var acil yoksa-allacam
   

 7. çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk teşekür ederim ödevimi yaptım
   

 8. bu siteyi açana ve yazana çok teşekkür eederim sizin sayenizde ödevimi yetiştirdim son andada kurtuldum betül zehra ğine ben bide teşekkür ederim kuzenimin ödevini bitirdim kuzenim yardım etim çoookta güldüm sizleri sizleri seviyorum sevgilerle betül zehra
   

 9. cok teşekkür ederim ödevimi yaptım
   

 10. kayıtsız üye ''rivayete göre Hacivat ve karagöz,Orhan gazi devrinde yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerinde çalışmasını engellemektedir.Orhan gazinin cami bitmezse kelleni alırım dediği cami mimarı,caminin vaktinde bitmemesine karagöz ve Hacivatı şikayet eder.bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir.karagöz ve hacivatı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh küşteri ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasında oynatmaya başlar.bu sayede hacivat ve karagöz tanınır.
   

 11. çok teşekkürler ödevi tamamladım çok güzel bilgiler
   

 12. Size çok teşekkürler türkçe ödevimi yetiştirdim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - karagöz hacivat oyunu Forum Tarih
Karagöz İle Hacivatın Bir Oyunu Tiyatro ve Skeçler 28 Nisan 2011
Karagöz - Hacivat Okuryazarlık Oyunu Tiyatro ve Skeçler 2 Ocak 2011
Karagöz Hacivat Oyunundaki Karakterler - Karagöz Hacivat Karakterleri Tiyatro ve Skeçler 26 Ekim 2010
Karagöz Hacivat Trafikte - Çocuk Oyunu Tiyatro ve Skeçler 19 Şubat 2010
Aptal Bekçi Karagöz ve Hacivat Oyunu Tiyatro ve Skeçler 23 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş