Karaderehasanağa Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karaderehasanağa Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaderehasanağa Köyü bilgileri - karaderehasanağa köyü tanıtım - karaderehasanağa köyü resimleri  Karaderehasanağa, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Muhacir (Balkan Türkleri ) köyüdür. 93 Harbi diye adlandırılan 1876-78 Osmanlı -Rus Harbinde göç eden Türkler tarafından kurulmuştur.Köyün kurucusu Hasanağa'nın adı köye verilmiştir.İlk gelenler 28 hanedir .Bulgaristan ın Karnabat Bölgesinden gelmişlerdir.Aslen Anadoludan 425 yıl önce Bulgaristana göç etmiş Oğuz boylarının, Bozoklar koluna bağlı Avşar Türkleridirler.Avşar boyunun Kocacık Türkman-ı Yörükhan taifesindendirler.1878 aralık ayında Rus Harbinde sultan Abdulmecid in gönderdiği bir gemi ile Varna dan Samsun a gelmişler,Samsun'da kalanlar da olmuş, ancak 1.5 yıl sonra 1880 mayıs ayı'nda eski ismi çallık olan bu köye 28 hane yerleşmiştir.

  Kültür

  2006 yılında açılışı yapılan Karadere Hasanağa Köyü Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma derneği Köyün sosyal ve kültürel yaşamına oldukça hareketlilik getirmiş ve aynı yıl birincisi yapılan 1. geleneksel ve ertesi yıl yapılan 2. geleneksel balkan Türkleri Şenliği ile Kültürel değerlerini yaşatmaya devam etmektedirler. 06 Mayıs 2007 tarihinde Hıdralez (Bahar Şenliği) çevre köylerin de katılımı ile köyümüzde gerçekleştirilmiştir.

  Katlama Böreği, Kuskus, Bulamaç çeşitleri (biberli, patatesli, sütlü) geleneksel yemeklerimiz arasında sayılabilir. Eskiler bilir ama yeniler bilmez MAMURSA
  Coğrafya

  Düzce merkezine 8 km uzaklıktadır
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 582
  1997 624
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca düzcedeki silah ve av tüfek imalatı yapan tüm işletmelerin sanatkarları ve oto tamir (kaportacılık )el sanatları köy halkının becerisinden gelmektedir
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde Karadere Hasanağa Köyü İlköğretim Okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ADSL bağlantı ve İnternet cafe mevcuttur .
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaderehasanağa Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş