Karadere Köyü Hakkında bilgi Almus Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karadere Köyü Hakkında bilgi Almus Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadere Köyü Almus - Karadere Köyü Hakkında - Karadere Köyü Tanıtımı - Karadere Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 556 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60900
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Almus

  Karadere, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının köyün içerisinden geçen Yeşılırmak'ın kollarından birisi olan Karadere çayından geldiği söylenir. Köyün tarihi bilinenin aksine çok eskidir. Köyden daha yukarlarda iki adet Karadere adlı yerleşim yerleri ile Yeniköy isimli yeride sayarsak birkaç kez merkezinin değiştiğini söyleyebiliriz. Ancak özellikle 90'lı yıllarda definecilerin kazılarında bulunan mezar taşları, bu mezarlardaki eşyalar ( şişe, öd suyu) değerlendirildiğinde burasının eski Rum yerleşim bölgesi olduğunu düşünebiliriz. Ancak Osmanlı kaynaklarında Kafirni bölgesinin seraskerlik olduğu belirtildiğinden yine Kafirnideki kale kalıntıları, Horasan harcı v.s dikkate alındığında önemli bir Türk askeri bölgesi olduğu ortaya çıkacaktır.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri açısından tipik bir Anadolu Türk köyüdür.Bazı terimlerin Öztürkçe kullanılıyor olması Ortaasyadan gelen kavimlerden birisi olduğunu göstermektedir. Örn yoğurt,süt= ağartı.Düğünleri Kayseri, Adana,Isparta,Aydın, K.Maraş yörük Türkmen düğünleriyle aynı olduğu görülecektir.
  Coğrafya

  Tokat iline 54 km, Almus ilçesine 18 km uzaklıktadır.Ormanların yoğun olduğu görülmeye değer bir yerdir. Özellikle köye ait Sarıçiçek yaylası ile köyün idari sınırlarıda bulunan başka köylere ait yaylalar Doğu Karadeniz Bölgesindeki yaylaları hatırlatmaktadır.Arazi engebelidir.Köy ormaniçi köy kategorisindedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 556
  1997 424
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köydeki arazinin kıt ve engebeli olması, artan nüfus, hayvancılığın son yıllarda ekonomik önemini yitirmesi sebebiyle son 20 yıldır köyden dışarıya göç çoktur. Özellikle İstanbul,sultanbeyli,ümraniye,esenyurt Gebze( Çayırova), Çorlu, Keşan ilçeşerinde köyde bulunan hane sayısı kadar herbir yerleşim yerinde hane vardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hayri Sevgioğlu
  1999 - Hasan Sevgi
  1994 - Şükrü Sevgi
  1989 - Şükrü Sevgi
  1984 - Halil Işık
  2009 - Hayri Sevgioğlu

  Altyapı bilgileri

  Köyde 1967 yılından beri ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Telekoma ait elektromekanik santral vardır.Köy yolu önceleri asfalt iken ilçeye sağlanan su şebekesi sebebiyle bozulan köy yolu bir dahada yapılmamıştır. Özellikle kış ve bahar aylarında yolda ulaşım sorunları olmaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadere Köyü Hakkında Forum Tarih
Karadere Köyü Merkez Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Karadere Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Karadere Köyü Adapazarı Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Karadere Köyü Altınova Yalova Yalova Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Karadere Köyü Salıpazarı Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş