Karadenizli fındığını kesiyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 12 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Karadenizli fındığını kesiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz'de 8 milyon insanın geçim kaynağını teşkil eden fındıkta son yıllarda yaşanan fiyat depremi üreticiyi değişik ürünlere yöneltti. Karadeniz'de en fazla fındık üretiminin yapıldığı Ordu'da iki üretici fındık bahçelerini balta ile keserek fidancılık ve yaban mersini gibi ürünler yetiştirmeye başladı.

  Ordu'nun merkeze bağlı yüksek köylerinden Karaoluk köyünde Mahmut Bayazıt adlı üretici fındık bahçesini keserek çam fidanı yetiştirmeye başladı. Geçen yıllarda fındıktan umduğunu bulamayınca İstanbul'a çalışmaya giden ancak orada da iş sorunu yaşayınca memleketine dönen Mahmut Bayazıt, fidancılığa başladı. Son 5 yıldır fındık bahçesini parça parça keserek fidan yetiştirme alanı açan Bayazıt, son ağaçları da keserek fındık üreticiliğinden tamamen çekildi. Fındığın artık geçim kaynağı olmadığını söyleyen Bayazıt, "Ben arazimin kıymetli olduğunu biliyordum ama ne yetiştirirsem bunu sağlarım onu bilmiyordum. Şimdi çam ve mavi ladin fidanı yetiştiriyorum. Fındığa göre kıyaslanmayacak geliri var ve masrafı da yok. Ben bir dönüm alandan 150 kilo fındık alıyorum. Bu 5 yılda 750 kilo yapar, hadi olsun 1 ton. Ama 5 yılda 1 dönüm alandan bin tane fidan alıyorum ve türü ile boyuna göre bir fidanı 50 ila 70 YTL'ye satıyorum. Fındığın getirdiğinin yarısı işçi ücretini gidiyor, bunda o da yok" dedi.

  Bir dönüm çam fidanı diktiği alandan 5 senede aldığı geliri fındıktan 100 senede almasının mümkün olmadığını aktaran Bayazıt, "Ben fındık bahçesini keserken bana gülüyorlardı. Sonra getirdiği parayı görünce benden fidan istemeye başladılar. Buraların artık fındık değil fidan üretimine geçmesi lazım. Bizim büyüklerimiz fındık dikmiş rahatına bakmış. Fındık onları tembelliğe alıştırmış. Dünyaya bin kez de gelsem gene fidan dikerim. Bu kadar gelir getiren bir işi herkese tavsiye ederim. Ne gerek var tüccar fındık alıyordu, almıyordu diye sıkıntıya girmeye. Fidan işinde pazar sıkıntısı yok" diye konuştu.

  FINDIĞI SÖKTÜ YABAN MERSİNİ DİKTİ

  Fatsa'nın Ilıca beldesi Sarmaşık köyünde ikamet eden Süleyman Ünal da, fındık bahçesini keserek yaban mersini yetiştirmeye başladı. Üç yıl önce dikimini yaptığı yaban mersininden ilk kez bu yıl ürün almaya başlayan Süleyman Ünal, 1 ton hasat yaptığını söyledi. Yaklaşık 6 dönüm fındık arazisini keserek yaban mersini yetiştirmeye başladığını anlatan Ünal, "Bu yıl ilk ürünümü aldım. 1 ton ürün aldım ama fidanlar tam olgunlaştığında 10 ton ürün almaya başlayacağım. Aynı arazide 700 kilo civarında fındık hasat ediyordum. Yaban mersinin kilosunu 5 YTL'den satıyorum. Aynı yerde hasat ettiğin fındıktan 3 bin 500 YTL kazanırken yaban mersininden 50 bin YTL kazanacağım" dedi.

  Fındığın artık geçindirmediğini ifade eden Ünal, "Fındık artık umut değil, üstelik masrafı da çok. Kazandığının yarısına işçilik ve maliyetlere veriyorsun. Asla yaban mersini diktiğim için pişman değilim. Bir pişmanlığım varsa daha önceki seneler bu ürüne geçmediğim içindir. Benim başıma tabanca dayasanız da ben bunu söküp bir daha fındık dikmem" şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadenizli fındığını kesiyor Forum Tarih
Aziz Sivaslıoğlu (Karadenizli) Kimdir ? - Aziz Sivaslıoğlu Hakkında Biyografi & Otobiyografi 13 Aralık 2008
karadenizli bilim adami Fıkra & Komik Yazılar 22 Ağustos 2008
Karadenizli işini bilir Yurt İçi Haberler 21 Ağustos 2008
Fındık tüccarı fındığını en iyi şekilde Avrupa'ya nasıl ihraç edebilir? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş