Karadeniz Teknik Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz Teknik Üniversitesi


  Tarihçe

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 Sayılı Kanunla kabul edilmesi ile Türkiye'nin 4. üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversiteye 19 Eylül 1963 tarih ve 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur. Üniversitede eğitim-öğretime ise 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesi'ndeki Trabzon Atatürk İlköğretim Okulu'nun İlkokul Binasında başlanmıştır. 1966 yılında, Üniversite bugünkü Merkez Kampüse taşınmıştır. 4 Ocak 1973 tarihinde kabul edilen kanunla Yer Bilimleri ve Tıp Fakültesinin açılmasına izin verilmiş olan üniversite bu tarihten sonbra sürekli büyümeye başlamış ve açılan yeni bölümlerle hızla genişlemiştir. Bugün KTÜ Ünye'den Hopa'ya kadar Karadeniz Kıyısı boyunca 16 fakülte, 2 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu ve yaklaşık 33 bin öğrencisi ile Ülkemizin en önemli ve en büyük üniversitelerinden biridir. Şimdiye kadar 44 bini aşkın mezun veren üniversiteden mezun olanların 13.642'si kız 30.761'i erkektir. Halen 1398 akademik personel, 1742 idari personel barındıran okul Türkiye'nin önemli üniversitelerinden birisi olarak eğitim faaliyetlerine devam etmektedir

  Yurt ve Barınma


  KTÜ bünyesindeki yurtlarda toplam 8885 öğrenciye barınma imkanı sunulmaktadır. Merkez Kanuni Kampüsü'nde toplam 3 kız ve 4 erkek öğrenci yurdu hizmet vermektedir ve bunlarda 3750 öğrenci barınmaktadır. Ayrıca Fatih Kampüsü'nde 5 öğrenci yurdunda (2 kız, 1 erkek) 1850 öğrenci kalmaktadır. Burada 1850 öğrenci barınabilmektedir. Bunlar dışında Trabzon şehir merkezinde de 150 kişilik bir yurt mevcuttur. Trabzon dışındaki yurtlara gelince Ordu'da toplam 750 kişilik 1 kız ve 1 erkek yurdu bulunmaktadır. Üniversitenin ayrıca Giresun'da 625 kişilik 1 kız ve 1 erkek yurdu ve Rize/Çayeli'nde 235 kişilik bir yurdu daha bulunmaktadır. Bütün yurt binalarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Yurt kayıtları için gerekli evraklar şunlar: 1. Anne-baba çalışıyor ise maaş bordroları( öss başvuru formunu doldurduğunu aya ait olan bordrolar) çok önemlidir... 2. Savcılıktan temiz kağıdı. 3. 12 veya 13 tane resim. 4. Kardeşiniz var ve okuyorsa öğrenci belgesi. 5. İkametgah, nüfus cüzdanı sureti (muhtardan alınabilir) 6. Ailenizin sizin yurtta kalmanıza izin verdiğine dair izin belgesi. ( Aileniz yazabilir veya ÖSS formunun en arkasında var.)

  Kütüphane

  KTÜ'nün Kanuni Kampüsü dahilinde bulunan Merkez Kütüphanesi MAyıs 1986 'da Kanuni Kampüsü dahilinde bulunan bölüm kütüphanelerinin birleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. 1988 yılında alınan kararla Merkez Kütüphanesine "Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi" adı verilmiştir. Kütüphane bünyesinde 42 bini Türkçe olmak üzere toplam 86 bin kitap bulunmaktadır. Ayrıca süreli yayınlar kısmında 523'ü Türkçe olmak üzere toplam 2339 yayın takip edilebilmektedir. Kütüphane bünyesinde ayrıca 2530 tez de bulunmaktadır. 21 Mart 2000 tarihinde kütüphanede 2 yıldır sürdürülmekte olan fiziksel-elektronik-bilgi ulaşım sistemleri açısından modernizasyonu çalışmaları bitirilmiş olup kütüphane tekrardan hizmete açılmıştır. Bu çalışmalar sırasında 48 adet bilgisayarın kullanılabileceği bilgisayar sistemi kurulmuştur. Kütüphane'nin çalışma saatleri haftaiçi 8-21 saatleri arası cumartesi ve pazarsa 9-17 saatleri arasıdır. Kütüphaneden ödünç alma esasları ise aşağıdaki gibidir: · Öğretim Üyelerine 6 ay süre ile en çok 10 kitap · Diğer Akademik Personele 3 ay süre ile en çok 5 kitap · Lisansüstü Öğrencilerine 2 ay süre ile en çok 3 kitap · Önlisans ve Lisan Öğrencilerine 1 ay süre ile 1 kitap · İdari Personele 1 ay süre ile en çok 2 kitap · Akademik Personele 1 hafta süre ile en çok 2 dergi ödünç verilebilmektedir.

  Teknoloji

  10 bilgisayar laboraturı ve 1000 bilgisayarıyla öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakta olan Akdeniz Üniversitesi isteyen öğrencilerine e-mail adresi de vermektedir. İnternet hizmetini Ulakbim üzerinden karşılamakta olan üniversite ayrıca eğitim-öğretim faaliyetleri sırasında da teorik derslerin yanında pratik uygulamalara da ağırlık vermektedir.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Beslenme

  Üniversite öğrencilerinin büyük bir bölümü beslenme ihtiyaçlarını Merkez Kanuni Kampüsü'nde bulunan 800 kişilik öğrenci yemekhanesinden karşılamaktadırlar. Özel sektör tarafından işletilen yemekhanede öğrenciler ucuz bir fiyata öğlen ve akşam yemeklerini yiyebilmektedirler. Bundan başka Merkez Kanuni Kampüsü içinde bulunan çok sayıda kantin öğrencilerin her türlü beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliktedir. Kantinlerde fiyatlar Üniversite tarafından belirlenmekte ve sürekli olarak denetlenmektedir. Fatih Eğitim Fakültesi'nde, Maçka Yüksekokulu'nda, Gümüşhane Meslek Yüksekokulu'nda, Rize Meslek Yüksekokulu'nda, Ordu Meslek Yüksekokulu'nda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 100 kişilik, Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 500 kişilik, Giresun'da bulunan diğer Fakülte ve Yüksekokullar'daki öğrencilere yönelik 250 kişilik, Rize Eğitim Fakültesi'nde 220 kişilik, Rize Su Ürünleri Fakültesi'nde 60 kişilik, Rize İlahiyat Fakültesi'nde 50 kişilik, Rize Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 80 kişilik, Tirebolu Meslek Yüksekokulu'nda da 75 kişilik bir yemekhane mevcuttur.

  Sağlık

  KTÜ'de okuyan ve ailesinin hiçbir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin tüm tedavi giderleri üniversite tarafından karşılanmaktadır. Eğer öğrencilerin ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı ise, öğrencilerin tedavisi o kurum tarafından yapılmaktadır. Acil durumlarda ise tüm öğrencilerin tedavileri KTÜ Mediko-Sosyal veya Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Servisinden yapılmaktadır. KTÜ Mediko-Sosyal'de sağlık hizmetleri 2 çocuk doktoru, 6 pratisyen hekim, 2 diş tabibi, 1 diş tabibi, 1 eczacı ve 3 hemşire personelle yürütülmektedir. Polikliniklerde mesai günleri 08:00- 17:00 saatlerinde hizmet verilmektedir. Ayrıca 1 adet ambulans bulunmaktadır. Devlet hastanelerine sevk acil ve zorunlu hallerde yapılmaktadır.

  Kampus Hayatı

  Halen şehir merkezinde, Merkez, Karacasu, Tıp Fakültesi, Avşar ve Afşin-İlahiyat kampuslarından oluşmaktadır. Eğitim-öğretim hizmetlerini sürdüren Üniversitemizin, Avşar Kampüsü Sır barajı ile sınırı olan ve Kayseri Devlet yolunun 10. kilometresinde bulunan Avşar kesiminde inşa edilmektedir. Bu kampus arazisinin 1100 dekarlık bir kısmının kamulaştırması gerçekleştirilmiştir. Bu arazi üzerinde Rektörlük, Mediko Sosyal, Fen-Edebiyat, Ziraat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte binaları ile alt yapı inşaatları büyük bir hızla sürdürülmektedir. 1995 Yılı sonlarında bu binaların temelleri Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından atılmıştır.Ayrıca Gaziantep yolu üzerinde 900 dekarlık bir araziye sahip olan Karacasu Kampüs' ünde Kahramanmaraş ve Afşin Meslek Yüksekokulları ile Fen-Edebiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi yer almaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bir binada İlâhiyat Fakültesi eğitim öğretimini sürdürmektedir.

  Ulaşım

  Trabzon'a başta karayolu olmak üzere denizyolu ve havayolu ile ulaşmak mümkündür. Uluslararası Trabzon Havaalanı'ndan yurt içinden Ankara ve İstanbul'a, yurt dışındaysa Avrupa ve Asya'nın birçok şehrine direkt uçuşlar vardır. Şehir Merkezinden Kampüse dolmuş-taksi, taksi ve Belediye Otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır. Üniversite Merkez Kanuni Kampüsü Trabzon-Rize yolu ile Havaalanı kenarındadır. Bu nedenle ulaşım son derece kolaydır. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon-Samsun karayolu üzerinde olup Şehir Merkezinden dolmuş-taksi ve Belediye Otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Kanuni Kampüsü ile Fatih Kampüsü arasında düzenli otobüs seferleri vardır. Diğer Fakülte, Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokullarımıza Trabzon merkezli düzenli karayolu ulaşım imkanları mevcuttur.

  Burslar

  Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan ve yarıma ihtiyaç duyan öğrencilere her yıl Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Ayrıca Karadeniz Teknik Eğitim Vakfı'ından (KATEV) bu öğrencilere para yardımı yapılmakta olup, çeşitli vakıf ve yardım kurumlarından da öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi başarılı öğrencilerini kısmi zaman statüsünde çalıştırarak hem onlara maddi destek sağlamakta, hem de onlara profesyonal iş yaşamına hazırlamaktadır. Şu an üniversite, kütüphane, bilgisayar salonları, proje üretim merkezi, sosyal faaliyet alanları gibi yerlerde öğrencilerini kısmi zaman statüsünde çalıştırarak onları profesyonel meslek yaşamına hazırlamanın onurunu duymaktadır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Çevre Kulübü
  Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü
  Edebiyat Kulübü
  Halk Oyunları Kulübü
  Havacılık Kulübü
  İktisat Kulübü
  İşletme Kulübü
  Pop Müzik Kulübü
  Radyo Kulübü
  Satranç Kulübü
  Sigarayla Mücadele Kulübü
  Sinema ve Kültür Faaliyetleri Kulübü
  Su Altı Topluluğu Kulübü
  Tenis Kulübü
  Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Türk Halk Müziği Kulübü
  Uluslararası İlişkiler Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Fatih Eğitim Fakültesi
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
  Biyoloji Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Fizik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğr (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Işitme Engelliler Öğretmenliği (SÖZ)
  Kimya Öğretmenliği (SAY)
  Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Rehberlik ve Psikolojik Danişmanlik (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Zihin Engelliler Öğretmenliği (SÖZ)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Fizik (SAY)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati DIL Istatistik ve BilgiSAYar Bilimleri (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)


  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (EA)
  Ekonometri (EA)
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Kamu Yönetimi (EA)
  Maliye (EA)
  Maliye (Ikinci Öğretim) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği (SAY)
  Jeofizik Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Iç Mimarlik (SAY)
  Maden Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Mimarlik (SAY)


  Orman Fakültesi
  Orman Endüstrisi Mühendisliği (SAY)
  Orman Mühendisliği (SAY)
  Peyzaj Mimarliği (SAY)


  Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi
  Balikçilik Teknolojisi Mühendisliği (SAY)
  Gemi Inşaati Mühendisliği (SAY)
  Güverte (SAY)


  Tip Fakültesi

  Trabzon Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)


  Artvin Eğitim Fakültesi
  Sinif Öğretmenliği (EA)


  Giresun Eğitim Fakültesi
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (SÖZ)
  Türkçe Öğretmenliği (SÖZ)


  Giresun FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Kimya (SAY)


  Gümüşhane Mühendislik Fakültesi
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği (SAY)


  Ordu Ziraat Fakültesi
  Ziraat Mühendisliği (SAY)


  Rize Eğitim Fakültesi
  Sinif Öğretmenliği (EA)


  Rize FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Fizik (SAY)
  Kimya (SAY)


  Rize Ilahiyat Fakültesi

  Rize Su Ürünleri Fakültesi

  Giresun Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadeniz Teknik Üniversitesi Forum Tarih
Karadeniz Teknik Üniversitesi - Fatih Eğitim Fakültesi Üniversiteler 18 Temmuz 2010
Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 3 Nisan 2010
Karadeniz Teknik Üniversitesi Taban ve TAvan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Karadeniz’in Türk gölü haline gelmesi ne anlama gelir? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Karadeniz bölgesinde hangi evler kullanılıyor kısa bilgi Karadeniz Bölgesi 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş