Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayar Mühendislik Fakültesi - Karadeniz Teknik Üniversitesi


  Tanıtım

  KTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü lisans (I. öğretim ve II. öğretim), yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitim vermektedir. Lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere Bilgisayar Mühendisi ünvanı verilir.

  Lisans ve Lisansüstü eğitime başlamaya hak kazanan öğrenciler yeterli İngilizce bilgisine sahip değillerse İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutulurlar. Bu hazırlık sınıfına başlayan lisans öğrencileri bir eğitim öğretim yılı sonunda, lisansüstü öğrencileri ise bir eğitim öğretim dönemi sonunda İngilizce yeterlilik sinavina girerler. Bir dönem sonunda İngilizce yeterlilik sınavını başaramayan lisansüstü öğrencilerine bir dönem daha hak tanınır. Yeterlilik sınavında başarılı olan Lisansüstü öğrenciler bahar ve güz dönemlerinde bölümdeki normal eğitimlerine başlayabilirler.

  Lisans öğrencileri ise bölümdeki eğitimlerine ancak her eğitim-öğretim yılı başında başlayabilirler. Bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler İngilizce yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavda başarılı olan ve olamayan bütün öğrencilere izleyen eğitim-öğretim yılı başından itibaren bölümdeki normal eğitimlerine başlama hakkı tanınır. Ancak, İngilizce yeterlilik sınavını hazırlık sınıfı sonunda başaramayan ögrenciler bölümdeki dört yıllık normal eğitimleri süresince bu sınavı alip başarmak zorundadırlar.

  Bölüm, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü (Merkez kampüs) içinde yer alan bölüm binasındaki derslik ve laboratuarları ile her yıl 400 civarında lisans, 10-15 civarında yüksek lisans ve 5-10 civarında doktora öğrencisine hizmet vermektedir.

  Her yıl 70 ögrenci 1. öğretim için, 70 öğrenci de 2. öğretim için alınan bölümde 2 profösör, 2 doçent, 4 yardımcı doçent ve 2 öğretim görevlisi hizmet vermektedir. Ayrica doktorasını yapmakta olan 1 kadrolu uzman ve geçici 50D statüsünde bulunan 3 araştırma görevlisi de eğitim-öğretimin değişik kademelerinde yardımcı elemanlar olarak hizmet vermektedir.


  Eğitim Öğretim ve Tarihçe  1993 yılında eğitim-öğretime başlayan Bilgisayar Mühendisligi Bölümü dört yıllık programıyla lisans(Mühendislik) eğitimi vermektedir.

  Ögrenciler 5. yarıyılda "Donanim" ile "Yazilim" kollarından birini seçerler. Bu kollardan mezun olan oğrencilere Bilgisayar Mühendisi ünvanı verilir.

  Bilgisayar Mühendisligi Bölümünde 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren Yabancı Dil Hazirlik Sınıfı (İngilizce) konularak yabancı dille eğitim programı uygulanmaya başlanmıştır.

  Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına girerek başarili olanlar doğrudan 1. sınıfa kayıt yaparlar. Bu sınavı başaramayanlar ise bir yil yabanci dil hazırlık okurlar.

  Bilgisayar Mühendisligi, dünya ve ülkemizde gelişen ileri teknolojinin temelini oluşturduğundan, bölümden mezun olanlarin çalişma alanları geniş, çalişabilecekleri kurum sayısı yüksektir. Bölümden mezun olanlar tüm kamu ve özel kesim kuruluşlarında, yükseköğretim ve araştirma kurumlarinda, tasarım, üretim, kalite kontrol, işletme ve sistem güvenliği aşamalarında görev alabilmektedirler.

  http://ceng.ktu.edu.tr/
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadeniz Teknik Üniversitesi Forum Tarih
Karadeniz Teknik Üniversitesi - Fatih Eğitim Fakültesi Üniversiteler 18 Temmuz 2010
Karadeniz Teknik Üniversitesi Taban ve TAvan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Karadeniz Teknik Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri Üniversiteler 27 Şubat 2009
Karadeniz’in Türk gölü haline gelmesi ne anlama gelir? Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Karadeniz bölgesinde hangi evler kullanılıyor kısa bilgi Karadeniz Bölgesi 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş