Karadeniz Ekonomik İşbirliği

'Üniversiteler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Karadeniz Ekonomik İşbirliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz Ekonomik İşbirliği

  Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ), ülkemizin girişimleri ile 25 Haziran 1992 tarihinde İstanbul Zirvesi sırasında yayımlanan Deklarasyonla kurulmuştur. Üyeleri Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldava, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Karadağ, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan' dır. Yalta'da 5 Haziran 1998 tarihinde Devlet veya Hükümet Başkanları tarafından imzalanan KEİ Şartı'nın 1 Mayıs 1999 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesiyle KEİ bölgesel bir ekonomik işbirliği örgütü olmuştur.

  Sovyetler Birliği'nin dağılması ile ortaya çıkan yeni düzenin getirdiği olanaklar ve bölge ülkeleri ile ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan KEİ, bugüne kadar, serbest piyasa ekonomisine geçiş aşamasındaki ülkelerin bu süreçteki uyumlarını kolaylaştırmış, küresel düzeyde bölgenin oynaması gereken ekonomik rolü ortaya koymuş ve bölge içi ekonomik faaliyetleri kolaylaştırıcı girişimlerde bulunmuştur.

  KEİ, bundan sonraki çalışmalarına yön vermek, öncelikli alanlar ve temel hedefler belirlemek için ekonominin hemen hemen tüm sektörlerinde gerçekleştirilmesi gereken hususları ana hatlarıyla tespit eden "Gelecek için Ekonomik Gündem"i 2001 yılında kabul etmiştir. Bu belgenin öngördüğü en önemli yeniliklerden biri örgütün bundan sonraki çalışmalarında proje üretmeye yönelik bir yaklaşımın kabul edilmesidir. Böylece "Gelecek için Ekonomik Gündem", bugün Proje Geliştirme Fonu olarak adlandırılan fonun fikirsel temellerini atmıştır.

  Nihayet 2002 yılında, KEİ'nin en yüksek karar organı olan Dışişleri Bakanları Konseyi Yedinci Toplantısı'nda Proje Geliştirme Fonu'nun kurulmasına karar verilmiş ve Fon'un işleyişini belirleyecek yasal dayanakları oluşturma çalışmalarına başlanmıştır.

  Proje Geliştirme Fonu'nun işleyiş esaslarını belirleyen Proje Geliştirme Fonu Kılavuzunun 2004 yılı Nisan ayında yapılan Dışişleri Bakanları Konseyi Onuncu Toplantısı'nda kabul edilmesiyle KEİ'yi proje üreten bir örgÜte dönüştürecek süreç başlamıştır. Temel amacı bölge için yararlı olabilecek konularda geliştirilen projelerin ön-fizibilite çalışmalarını finanse etmek olan ve gönüllü katkılarla kurulan Proje Geliştirme Fonu'na halihazırda beş Ülke (Türkiye, Azerbaycan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Yunanistan) ve KEİ bağlı kuruluşları maddi katkıda bulunmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadeniz Ekonomik İşbirliği Forum Tarih
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Karadeniz Bölgesi 6 Nisan 2009
Karadeniz Bölgesindeki Ekonomik Faliyetler Nelerdir Karadeniz Bölgesi 29 Kasım 2011
Karadeniz Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Ekonomik Özellikleri Nedir Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Ekonomik Yapısı Nasıldır Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş