Karadeniz Bölgesinin Yöresel Kıyafetleri Nelerdir

'Karadeniz Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karadeniz Bölgesinin Yöresel Kıyafetleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz Bölgesinin Geleneksel Kıyafetleri
  Karadeniz Bölgesi kıyafetleri
  karadeniz Bölgesinin yöresel giyim kuşamı

  karedenizyrselgiysileri.jpg

  Kadınlar, keten ya da pamuklu iç çamaşırı üzerine entari ve “kapale” adı verilen yelek giymekte, başlarına fes üzerine bağlanmış sarı-yeşil “çatkı” veya “atça” denilen etrafı pullu başörtüleri sarmaktadır.

  Erkekler, altlarına keten bezinden potur veya zipka, üstlerine yakasız işlik mintan üzerine körüklü yelek ve aba ceket giymekte, başlarına seymenlere özgü poşu sarılı fes veya keçe külah takmaktadır.

  Erkekler, üstlerine genellikle ev tezgahlarında dokunmuş düz ya da ince çizgili keten gömlek, üzerine sahil kesiminde çuha ya da kadifeden iç kesimlerde yünden fermene denilen dört cepli kolsuz ve yuvarlak yakalı yelek en üste kalın şayaktan, yakasız yandan cepli siyah aba ceket giymekteydi. Altlarına paça ve ya tuman da denilen iç donu üzerine potur adı verilen siyah veya kahverengi şayaktan beli uçkurlu, ağ kısmı bol, diz ile ayak bileği arası daralan zipka benzeri bir şalavar çeşidi giyilmektedir. Bele mevsimine göre pamuklu, yünlü ya da pamuklu-yünlü karışık kumaştan beyaz veya krem rengi kuşak sarılmakta, kuşak içerisinde para, tütün, kav ve çakmak keseleri, enfiye kutusu, saat ve anahtar taşınmaktaydı. Başlık olarak Trabzon civarının standardı olan kukulaya Samsun ve civarından nadiren rastlanmakta kişinin meslek ve sosyal statüsüne göre kavuk, sarık, külah, takke, derviş tacı gibi çeşitler giyilmekteyse de özellikle Samsun yöresinde fes üzerine çiçekli ve işlemeli dolak doladıkları görülmektedir. Sarısakal, Samsunlu genç erkeklerin nişanlı ya da yavuklularının verdikleri işlemeleri feslerine taktıklarını bildirmişse de çiçeklerle süslü başlıkları anımsatan bu gelenek bir tesadüf olmayıp köklerini antik çağa Dionisos kültürüne dek inen efe ve zeybek giyimiyle ilişkili olmalıdır.

  Kadınlar, altlarına pamuklu dokumadan üst kısmı beyaz diz ile ayak bileği arasındaki bölümü kir göstermesin diye renkli dokunmuş bel kısmı uçkurlu paçaları bağcıklı ya da lastikli iç donu onun da üzerine çeşitli renklerde bel ile göğüs arasında top formunda düğmeleri bulunan keten veya saten üç etek giymektedir. Evde giyilen iç eteğin ev işleri görerken sorun olmasın diye ön kısmı kısa dışarıda giyilenin ise uzun olup, genellikle dışarı çıkılırken üzerine çarşaf veya ferace giyilmekteydi. Evde üç etek üzerine üç etek ile aynı boyda pamuklu veya ketenden beyaz önlük giyilmekte ve bir bel bağı (kolon) ile bele bağlanmaktaydı. Üç etek üzerine çoğunlukla aynı renk ve desende astarı zıt renkli, uzun kollu bir cepken veya yelek de giyilmekteydi. Başlarını çember ile artan kadınlar, boyunlarına aksesuar olarak boyunlarına ipek kaytana dizilmiş ve “gerdan altını” adı verilen bir dizi altın asmakta, başlarına ise kırmızı çuhadan fes giymekteydi. Orta Karadeniz’de kadınlar Doğu Karadeniz’den faklı olarak çoğunlukla patlıcan moru renginde yan tarafında işleme ve metal pullar bulunan şalvar da giymekteydi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Kasım 2015

 2. süper çok teşekkürler işime yaradı
   

 3. Allah razı olsunnnnnnnnn
   

 4. karadeniz bölgesinin kıyafetleri
   

 5. karadeniz bölgesinin yöresel kıyafetleri nelerdir?
   

 6. çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu:)
   

 7. sağolun çok yardımcı oldunuz
   

 8. Süper site :) :) süper süper site
   

 9. kadifeler var misal:)
   

 10. ege bölgesinden sonra hangi bölge gelir
   

 11. vallaha egeyide istiyom trakyayısa iç anadoluyuda süper yazı ödevimden 100 aldımmmm çok tşk muck muck:);):p:D:rolleyes:
   

 12. Yok

  Yok

  Cok tesekkurler cok isime yaradi:):p
   

 13. çok saolun ödev için lazımdı
   

 14. çok tesekürrrrrr ederrrrrriiimmmmmm
   

 15. hiççççç sevmedim :mad::mad::mad::mad::confused::confused::confused::confused:o_O
   

 16. Beğenmediysen girmeseydin. Delimisin?
   

 17. Ben beğendim
   

 18. Teşekkürlerimi sunarım.
   

 19. Saoluuuuunnnnnnnnn:p:p:p:p:p:p
  Çooooooooooooooookkkkkkkkk........... işime yaradı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Kasım 2016

 20. bencede güzel oldu çok beğendim ödevime çabucak bitirdim:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)Ödevime yardımcı odun teşşekür ederim:):):):p
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadeniz Bölgesinin Yöresel Forum Tarih
Karadeniz Bölgesinin Yöresel Oyunları Nelerdir Karadeniz Bölgesi 24 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Yöresel Kültürel Yemekleri Karadeniz Bölgesi 13 Ocak 2011
Karadeniz Bölgesinin Yöresel Yemekleri - Karadenizin Meşhur Yemekleri Karadeniz Bölgesi 2 Aralık 2010
Karadeniz Bölgesinin Yöresel Kıyafetleri - Karadenizin Yöresel Giysileri Karadeniz Bölgesi 2 Aralık 2010
Karadeniz bölgesinin turizm özellikleri kısaca Karadeniz Bölgesi 28 Eylül 2014

Bu Sayfayı Paylaş