Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir

'Karadeniz Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü
  Karadeniz Bölgesi

  Karadeniz Bölgesi BİTKİ ÖRTÜSÜ  Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedenle yerel saat farkı en fazla olan bölgedir.

  Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz İklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz'den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır. Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yaz kuraklığı yaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan iç kesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmıştır.
  Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur. Türkiye ormanlarının %25'ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir.
  Anadolu’nun tabii bitki örtüsü üç grupta toplanır.

  Karadeniz bitki örtüsü: Burada hakim bitki örtüsü ormandır. Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe kadar ormanlar vardır. 1200 metreye kadar olan kesimde meşe, gürgen, kestane ve çınar gibi yapraklarını döken ağaçlar; daha yukarılarda ise köknar, sarıçam, ladin, çam gibi iğne yapraklı ağaçlar yer alır. Kıyı dağlarının iç kısımlarında ise step bitki örtüsü hakimdir.

  Akdeniz bitki örtüsü: Burada orman örtüsü daha seyrektir. Eteklerden 2200 metreye kadar orman örtüsü çıkar. Ağaçların çoğunluğu karaçam, katran ve sedir çeşitleridir. Güney bölgesinin dağlık kısımlarında yazları kuruyan otlaklara, dağ yamaçlarında kuraklığa ve sıcağa dayanan makilere rastlanır. Fıstık çamları ve zeytin ağaçları bölgeye has bitkilerdir.

  Stepler (Bozkırlar): Memleketimizin iç kısımlarında stepler hakimdir. Ormanlar genellikle dağ yamaçlarında ve küçük parçalar halindedir. Su kenarlarında söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanır. Bölgenin hakim bitkisi, yabani buğdaygiller ve soğanlı bitkilerdir. İlkbaharda yeşil kalan çayırlar geniş yer kaplar.
   

 2. bozkır ve internete yazsan çıkar sana cevap söylüyorum değerimi bil
   

 3. ben googleye kısa olsun dedim ana 15 serili bir roman verdiler güzel ama çok uzun...
  ben bunu derste okusam zaten ders süremiz 40 dk sürenin hepsini bunu okuyarak geçirsem süre biter ... ee bir sonraki derse kadar hoca okuduğum şeyi unutur yazıyla ilgili düşüncelerini söyleyemez tekrar okutursa ooooooo bu ne yaaa neyse GÜZEL OLMUŞ AMA BİRAZ UZUN
   

 4. Çok işime yaradı uzun ama sadece ben karadeniz bitki örtüsünü yazdım kitap olusturuyorumda
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karadeniz Bölgesinin Bitki Forum Tarih
Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi Karadeniz Bölgesi 20 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Doğal Bitki Örtüsü Nedir Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Bitki Türleri Karadeniz Bölgesi 16 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Ve Hayvancılık Faaliyetleri Karadeniz Bölgesi 16 Haziran 2011
Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nasıldır Karadeniz Bölgesi 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş