Karadeniz’de 3 yıl petrol arayacak günde 1 milyon dolar kira alacak

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 1 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Karadeniz’de 3 yıl petrol arayacak günde 1 milyon dolar kira alacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TPAO’yla Sinop açıklarında ortak petrol arayacak Petrobras’ın kiraladığı dev arama platformu “Leiv Eiriksson” dün İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e doğru yol aldı. 3 yıllığına kiralanan platforma günlük 1 milyon dolar kira ödenecek.


  TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Petrobras için Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arayacak dalabildiği derinlik ve yapabildiği sondaj derinliği açısından dünyanın en büyük ikinci petrol platformu “Leiv Eiriksson” dün İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e yol aldı. Günlük 1 milyon dolara kiralanan ve saatte 7 mil süratle ilerleyen Leiv Eiriksson, 3 yıl boyunca Karadeniz’de petrol arayacak.
  122 metrelik kule söküldü
  “Leiv Eiriksson”un 122 metre uzunluğundaki kulesi, platformun Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçebilmesi için söküldü. Kulenin yeniden monte edilmesi için dev platformun yanında Mv Siem Lousia ve Mv Biem Danis isimli gemiler hazır bulunuyor. Sinop açıklarına demirleyecek olan platform 6 bin metreye kadar sondaj yapabilecek. Platform, monte edilmesinin ardından 2010 Şubat ayı ortalarında sondaj operasyonlarına başlayacak. Karaköy’deki Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Limanı’nda dün sabah gazetecilerle bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arayacak “Leiv Eiriksson” sondaj platformunun İstanbul Boğazı’ndan geçişi nedeniyle farklı bir heyecan duyduğunu belirtti.
  Taşınması bile olay
  Platformun bir yerden diğer yere taşınmasının bile bir ‘olay’ niteliğinde olduğunu anlatan Taner Yıldız, “Bu platform 5 bin 500 metre derinlikte ve çalışacak. 122 metre kule yüksekliği, boğazlarımızdan geçebilmesi için kesildi. Ankara’daki Atakule’nin yüksekliği yaklaşık 125 metre. Buradaki kulenin yüksekliği ise 122 metre. Büyüklüğü hissedebilmek ve canlandırabilmek için bunu söylüyorum. Bize heyecan veriyor” diye konuştu.
  Yerli kaynaklar ve yenilenebilir kaynaklarla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yürüttüğü en önemli stratejilerden birinin bu arama çalışmaları olduğuna dikkat çeken Taner Yıldız, enerjideki ithalatları önleyebilmenin yolunun tüketimleri tamamen düşürmek değil üretimleri yerli yapabilmek olduğunu söyledi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait iki arama kurtarma botuyla gazetecileri yanına alıp boğaza açılan Taner Yıldız, “Leiv Eiriksson”u daha yakından inceledi.
  1 milyon dolar
  Leiv Eiriksson’un günlük kirasının 1 milyon dolar civarında olduğunu belirten Taner Yıldız anlaşma gereği platformun 3 yıl Karadeniz’de görev yapacağını, ancak anlaşmanın iki yıl daha uzatılabileceğini söyledi. Dünyada global kriz nedeniyle bir kısım arama faaliyetleri dünyada durdurulduğunu hatırlatan Yıldız, “Arama faaliyetleriyle ilgili yaklaşık yüzde 20’lere varan azalma sözkonusu. Bir kısım tehditlerin fırsata dönüştüğünü söylemiştik. Bu platform bu tehditten oluşturduğumuz fırsattır” diye konuştu.
  Dünyanın ikinci büyük platformu
  LEIV Eiriksson’un dalabildiği derinlik ve yapabildiği sondaj derinliği açısından dünyanın ikinci büyük platformu olduğuna dikkat çeken Taner Yıldız, “Bu platform deniz seviyesinden 10 kilometre aşağıda sondaj yapıyor. Bizim Karadeniz’de hem iki hem üç boyutlu tamamladığımız sismik araştırmalar sonucunda 5 bin 500 metrede arama faaliyetinde bulunacak. Bu, bizim için iyi bir çalışmadır” dedi.
  Ümitlerle oynamak istemem, petrol çıkmayabilir de
  TPAO’nun en büyük projesi olan Sinop açıkları ve Orta Karadeniz’de yürütülen petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının 2006’da sismik araştırmalarla başladığını belirten Taner Yıldız, projenin hem iki hem de üç boyutlu sismik araştırmalarının tamamlandığını sıranın sondaja geldiğini söyledi. Yıldız, bu sondaj sonunda petrol ve doğalgaz bulunmasına ilişkin cevabını şimdiden vermenin mümkün olmadığını vurgulayarak, “Peşinen söylüyorum adı üzerinde bir sondaj yapılıyor. Petrol ve doğalgaz çıkabilir de çıkmayabilir de” dedi.
  70 milyon lirayla başladı, 3.5 milyar liraya ulaştı
  ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına 2002’de 70 milyon TL’lik yatırımla başladıklarını belirterek, “Bugüne kadar neredeyse 3.5 milyar TL civarında yatırıma ulaştık” dedi. Arama çalışmalarında sabır gerektiğini vurgulayan Yıldız, “Kuzey Denizi’nde 32 tane boş kuyu delindi ama 33’üncü de petrol bulundu. Bulunan petrol, İngiltere’yi ekonomik krizden çıkararak dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirdi. Düşünün 32 tane boş çıkarıyorsun” diye konuştu.
  Şu ana kadar başarı oranı yüzde 85
  LEIV Eiriksson sondaj platformunun Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Petrobras arasındaki konsorsiyumun ile Orta Karadeniz’de birlikte petrol ve doğalgaz arayacağını söyleyen Taner Yıldız, “Şu ana kadar Kuzey Denizi’nde aramalarında yüzde 85’lik bir başarı sağladığını belirtti.
  450 milyon dolarlık yatırım ve sondaj
  YAKLAŞIK 7 yıldır arama faaliyetlerine ayırdıkları yatırım payının arttığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları söyledi:
  “Bu çalışmayla birlikte Sinop açıklarında 450 milyon dolarlık bir yatırım ve sondaj çalışması için pay ayrılmış olacak.”


  Hürriyet
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş