Karaciğer Yağlanması

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 8 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Karaciğer Yağlanması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son yıllarda ciddi olarak artış gösteren karaciğer yağlanması hakkında yeterli bilginiz var mı?  Son yıllarda karaciğer yağlanması teşhisi konulan hasta sayısı giderek artıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, kilo fazlalığı! Obezite sorunun giderek fazlalaşması, şeker hastalığı, kanda yağ oranının artışı gibi faktörlerin de payı var.
  Karaciğer yağlanmasının önemli bir sebebi de, uzun süre alkol kullanımıdır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması, sirozla sonuçlanabilen ciddi bir hastalığın ilk devresidir. Bu yüzden çok ciddiye alınmalıdır. İnsan bedenine ciddi hasar veren alkolün kontrolsüz kullanımı, düzeltilmesi mümkün olmayan sorunlar yaratır.
  Ayrıca karaciğer yağlanması, B ve C hepatitlerinin kronikleşmesi, karaciğerde bakır ve demir birikmesi, bağışıklık sisteminin bedeni yanlış ve dikkatsiz denetlemesi gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.Karaciğer yağlanmasında, önemli bir belirti her zaman olmayabilir. Hastalık, hiçbir belirti vermeden yıllarca sinsi bir seyir gösterebilir. Halsizlik, kırgınlık, yorgunluk veya doygunluk hissi çok az hastada olabilir.
  Alkolle ilgisi olmayan karaciğer yağlanması çok tehlikeli değildir. Siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklar listeden ekarte edilebilir. Tedavide kilo vermek, kan şekerini düzenlemek, trigliserid seviyesini indirmek çok etkilidir. Karaciğer yağlanmasını azaltmanın yeni bir yolu da, antioksidan tedavisidir.
  Yağlanmanın Nedenleri:
  Metabolik sendrom
  Obezite/ şişmanlık
  Sirozun ilk evreleri
  Karaciğer depo hastalığı
  Endüstriyel toksinler
  Şeker hastalığı
  Trigliserid fazlalığı
  Bakır ve Demir Depo Hastalığı
  İlaçlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaciğer Yağlanması Forum Tarih
Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Karaciğer Yağlanması Neden Olur - Karaciğer Yağlanması Nedenleri Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Karaciğer Hastalıkları - Karaciğer Yağlanması Hakkında Bilgi Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Karaciğer Yağlanması Olanlar İçin Diyet -(Haftada 1 Kilo ) Diyet Beslenme 21 Temmuz 2010
Karaciğer Yağlanması İçin Bitkisel Kür Şifalı Bitkiler 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş