Karaciğer Hastalarına Enginar Tavsiyesi

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaciğer Hastalarına Enginar Tavsiyesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaciğer hastalıkları - enginarın karaciğere etkisi - enginarın yararları - karaciğer sağlığı

  Karaciğer hastalıklarında, protein ve enerji açısından dengeli beslenme büyük önem taşıyor. Özellikle enginar, antioksidan özellikleri nedeniyle tedavide yararlı oluyor.

  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Azizağaoğlu, karaciğer sağlığını koruma yolları hakkında önemli bilgiler verdi. Daha az yağlı beslenme modelini oluşturmanın gereğinin önemini belirten Dr. Azizağaoğlu, özellikle alkol kullananların bol bol enginar yemesini tavsiye ederek, şunları söyledi:

  “Karaciğer, vücut ağırlığının 40′ta birini oluşturduğu için vücudun en büyük organıdır. Bu nedenle hem büyüklüğü hem de yerleşim yeri itibariyle gördüğü fonksiyonlar nedeniyle çok önemli bir organdır. Vücuttaki protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, ilaçların ve birtakım elementlerin vücutta işlem görebilmesini sağlar. Karaciğer yenilenme özelliği olan bir organdır. Ancak buna destek birtakım beslenme modelleri oluşturmak gerekir. Karaciğer sağlığını korumak için alkolden mümkün olduğunca uzak durmak şarttır. Tabii daha az yağlı beslenme modeli oluşturmak önemlidir. İyi beslenemiyorsak, zaman zaman multivitamin takviyeleri yapmak gerekir. Suda eriyen B ve C vitaminleriyle, antioksidan özellikleri nedeniyle A ve E vitaminlerini dışarıdan takviye etmek önemlidir.”

  Yasaklı yiyecekler

  Siroz ve sarılıkta öncelikle alkol kullanmamak gerekir. Karaciğeri etkileyen ilaçlardan da uzak durulması çok önemlidir. Sirozun ileriki aşamasında bitkisel proteinler daha kolay tolere edildiği için hayvansal proteinlere nazaran daha çok tercih edilir. Tuz ve sıvı kısıtlaması da doktor kontrolünde yapılabilir.

  Karaciğer hastalıklarında, protein ve enerji açısından dengeli beslenme çok önemlidir. Çünkü kısıtlaması sadece çok ileri karaciğer yetmezliğinde uygulanır. Onun dışında, kişinin günde 40 ile 60 gr protein alması karaciğer fonksiyonları açısından çok önemlidir.

  Karaciğer üzerine etkisi


  Enginar, antioksidan özellikleri nedeniyle çoğu zaman karaciğer hastalıklarında tedavilere ek olarak verilebiliyor. Alkol alan kişiler özellikle kullanabilirler. Alkolde karaciğer hasarının ilerlemesi beslenmeyle çok yakın ilişkilidir. O yüzden günlük protein ve kalori ihtiyacının çok iyi dengelenmesi gerekir. Hatta bu hastalara gece atıştırmaları bile önerilir.

  Alkol alımında demir içeren besinlerden biraz uzak durmak gerekir. Çünkü aşırı demir, karaciğer zedelenmesini alkol alımında artırır. Ayrıca alkolün aç alınmaması da çok önemlidir. Mutlaka öncesinde ve sonrasında, hatta alkol alımı sırasında metabolizmayı güçlendirecek besinler tüketilmesinde fayda vardır.

  Vitamin takviyesi

  E ve A vitaminleri dışında suda eriyen diğer vitaminlerin takviyesi önemlidir. Genellikle B vitamini takviyesi özellikle alkol alan kişilerde sinir sistemine yardımcı olur. Alkole bağlı olmadan siroz gelişen vakalarda, K ve D vitamini ile kalsiyum mineralinin de takviyesi gereklidir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaciğer Hastalarına Enginar Forum Tarih
Karaciğerin özellikleri kısaca Genel Sağlık 25 Nisan 2014
Karaciğer Özellikleri Kısaca Nelerdir Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Karaciğer Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Belirtileri Hakkında Bilgi Genel Sağlık 2 Eylül 2013
Karaciğerin Özellikleri Nelerdir? Genel Sağlık 9 Temmuz 2013
Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar Genel Sağlık 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş