Karaciğer Fonksiyon Testleri Değerleri Nasıl Düşürülür, Karaciğer Fonksiyon Testleri

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 28 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Karaciğer Fonksiyon Testleri Değerleri Nasıl Düşürülür, Karaciğer Fonksiyon Testleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaciğer Fonksiyon Testleri Değerleri Nasıl Düşürülür? KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİ  KARACİĞER FONKSİYON TESTLERİ:
  KCFT: Günlük hayatımızda rutin labratuvar tetkikleri esnasında istenen bazı karaciğer fonksiyon testleri ve böbrek fonksiyon testleri hakkında hastalara aydınlatıcı bilgileri bu alanda bulabilirsiniz.


  AST (SGOT):
  Normal değerler: 10-34 U/L
  Özellikle karaciğer başta olmak üzere, pankreas, kas dokusu ve pek çok hücrede, hücre içi olarak yer alan bir enzimdir. Karaciğer hastalıklarına belirgin olmak üzere , bazı kalp hastalıklarında, travmalar sonrasında yükselebilen bir enzimdir.Bununla birlikte böbrek yetmezliği ve B vitamini eksikliklerinde düzeyi azalabilir


  ALBUMİN:
  Normal Değerler: 3,8-5,4 g/dl
  Albumin; Karaciğer tarafından sentezlenen ve pek çok iyon, metabolit, ilaçları bağlayan bir proteindir. Karaciğer sirozu, malnutrisyon dediğimiz bir tür beslenme bozuklukları , kanser hastaları gibi pek çok hastalıkta albümin değeri düşer.

  ALKALEN FOSFATAZ:
  Normal Değerler: : 30-90 U/L(çocuklarda bu değer 300e kadar çıkabilir)
  Vücuttaki alkalen fosfatazın büyük bir kısmı osteoblastlar tarafından oluşturulur. Karaciğer ,pankreas hastalıklarında, safra yollarının taş ile tıkanmasında Paratiroid bezin fazla çalıştığı durumlarda, bazı kemik hastalıklarında değerleri yükselebilir


  ALT (SGPT):
  Normal değerler:9-43 U/L
  Siroz, akut hepatit gibi karaciğer hastalıkları, kalp krizleri, kullanılan bazı ilaçlara bağlı kan değeri yükselebilir.

  AMİLAZ:
  Normal değerler: <82 U/L
  Başlıca üretim yeri pankreas olması sebebiyle özellikle akut pankreatit, kronik pankreatit, kolesistit gibi rahatsızlıklarda kan değeri yükselir. Ayrıca ülsere bağlı perforasyon(delinme) safra kesesi taşlarında da değeri yükselebilir.

  BİLİRUBİNLER:
  Normal Değerler: Total Bilirubin: <1,0mg/dl
  Direkt Bilirubin: <0,25mg/dl

  Bilirübin kandaki eritrosit(kırmızı küre) lerin parçalanması sonucu ortaya çıkar. Bazı metabolik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, safra yolları hastalıkları, yada kan kırmızı kürelerin vücutta hızlı yıkılmalarını takiben kanda değerleri yükselebilir.
  GGT (GAMAGLUTAMİLTRANSFERAZ):
  Normal değerler: 11-43 mg/dlKaraciğer hastalıklarında ve özellikle alkole bağlı karaciğer hastalıklarında daha değerli bir enzimdir. Ayrıca safra kesesi taşı, bu taşa bağlı safra yolları tıkanıklığı, pankreas hastalıklarında da kan değeri yükselir..
  ÜRE :
  Normal değerler:10-50 mg/dl
  İnsan vücudunda metabolizma sonrası karaciğerde oluşan azotun yaklaşık %95'i böbreklerden atılır. Atılan azotun çok büyük bir kısmını ise üre meydana getirir(yaklaşık%80) .Doğal olarak böbrek fonksiyonlarındaki bozulma durumunda ürenin kan değeri yükselir.

  ÜRİK ASİT:
  Normal değerler:3,4-7,0 mg/dl
  Üretilen ürik asitin ¼ ü sindirim sistemi kalan ¾ lük kısmı ise böbrekler yoluyla atılır. Gut hastalığı bazı metabolik hastalıklar, kan yıkımı ile birlikte giden anemiler, bazı malign(kanser) hastalıklarda kan değeri yükselebilir.

  KREATİNİN:
  Normaldeğerler:0,7-1,5mg/dl

  Glomerüler filtrasyon hızı dediğimiz böbreğin süzme hızını değerlendirmede kullanılan bir değerdir. Böbreğin çalışması hakkında bize bilgi verir. Böbrek hastalıkları ve yetmezliklerinde, enfeksiyon ve sıvı kayıplarında, böbrek sonrası üriner sistem tıkanıklıklarında kan değeri yükselir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaciğer Fonksiyon Testleri Forum Tarih
Karaciğerin özellikleri kısaca Genel Sağlık 25 Nisan 2014
Karaciğer Özellikleri Kısaca Nelerdir Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Karaciğer Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Belirtileri Hakkında Bilgi Genel Sağlık 2 Eylül 2013
Karaciğerin Özellikleri Nelerdir? Genel Sağlık 9 Temmuz 2013
Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar Genel Sağlık 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş