Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Bilgileri - Karacalar Köyü Hakkında - Karacalar Köyü Tanıtımı - Karacalar Köyü Resimleri

  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 151 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16500
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Mustafakemalpaşa
  Web Sitesi
  Karacalar, Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği konusunda bir bilgi bulunmamaktadır.Tarihi 400 yy öncelere dayanmaktadır. Ama büyüklerimizden öğrendiklerimize göre doğal afetler sebebiyle çeşitli zamanlarda yer değiştirerek suya daha yakın olmak istemişler ve şu an ki konumuna kadar dağdan aşağıya inmişlerdir. Köyümüzün yakınlarında eski köy adları bulunmaktadır. Bunlar Örencik, Baraköy ve Periliköy'dür. Bu yerleşim birimlerine ait ufak tefek kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır. Köyümüzün yakınların da bilinen tarihi yerler de vardır. Bunlar şankaya ve köyümüzün Balık Oynağı adını verdiği kuzey doğusunda yer alan, komşu Çaltılıbük köyünün Atardı olarak bildiği bölgede gözetleme kulesi de içeren, yerleşim yerleridir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vereyim . KÖYÜMÜZÜN GELENEK VE GÖRENEKLERİ; KÖYÜMÜZÜN YEMEK ÇEŞETLERİ GENELLİKLE HAMUR İŞİ YEMEKLERE DAYANIR DÜĞÜNLERDEN ÖNCE KÖYÜN GENÇLERİ VE DAMATLAR TOPLUCA DÜBEK BAŞINDA BUĞDAY DÖVERLER BU DÖVÜLEN BUĞDAYLAR DÜĞÜNLERDE GELENEKSE YEMEĞİMİZ OLAN KEŞKEK YEMEĞİNDE KULLANILIR VE ETLİ TÜRLÜ YEMEKLER DE REVAÇTADIR.TATLILARIMIZDA ÇEŞİTLİ OLUP EN ÖNEMLSİ BAKLAVADIR DİĞER TAYLILARDA BAYRAMLARIMIZIN VAZGEÇİLMEZ LEZZETLERİNDENDİR. KÖYÜMÜZÜN GELENEKLERİDE ŞÖYLE;KÖYÜMÜZ KÜÇÜK Bİ TATİL KÖYÜ GÖRÜNÜMÜNDEDİR YAZ AYLARINDA (okullar kapandıktan sonra )NÜFÜS ARTIŞI YAŞANMAKTA ŞEHİRLERDE VE YUT DIŞINDA İKAMET EDEN KÖY MENSUPLARIMIZ YAZ TATİLLERİNİ GEÇİRMEK VE AİLE ZİYARETLERİNDE BULUNMAK İÇİN KÖYE GELMEKTEDİR. KÖYÜMÜZÜN ALTINDA BULUNAN DERE TATİLE GELENLERİN TATİL ÖZLEMLERİNİ GİDERMEKTEDİR. DEREDE YÜZEREK, DERE KENARINDA BULUNAN KUMLARDA GÜNEŞLENEREK VE BALIK AVLAYARAK TATİLLERİNİ GEÇİRMEKTEDİRLER. KÖYÜMÜZDE BAYRAMLAR GECELİ GÜNDÜZLÜ YAŞANIR BU BÖYLE GELMİŞ VE DEVAM ETMEKTEDİR.BAYRAMLARDA GENÇ KIZLAR VE GENÇ DELİKANLILAR UZUN ZAMANLARDAN BERİ SÜRE GELEN OYUNLRIMIZ VAR DIR TURA, MENDİL KAPMACA, YAKAN TOP ,VE DOKUZ KAYA GİBİ OYUNLAR OYNARLAR.OYUN OYNAMAK İSTEMEYEN GENÇLER YOLLARDA ARKADAŞLARI İLE GEZERLER. GECELERİ İSE BÜYÜK BİR ATEŞ YAKILIR VE ETRAFIN DA HOŞ SOHBETLER EDİLİR VE DABRUKA EŞLİĞİNDE ŞARKI VE TÜRKÜLER SÖYLENİR. BU EĞLENCEDEN SONRA DELİKANLILAR GENÇ KIZLARI TEK TEK EVLERİNE BIRAKIRLAR . YAĞIŞLI VEYA KARLI GECELERDE MÜSAİT OLAN BİR EVDE TOPLANILIR VE SOHBET EDİLİP OYUNLAR OYNANIR.

  Coğrafya

  Bursa iline 114 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 29 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 151
  1997 111

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyümüzün etrafında bulunan kömür ve bor madenleri köyümüzün ekonomisinde büyük fayda sağlarlar

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - ALİ TANIŞ
  1999 - RAMAZAN DURAK
  1994 - HALİL EREN
  1989 - MUSTAFA TANIŞ
  1984 -mustafa TANIŞ
  1979-mustafa EREN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karacalar Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Karacalar Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Karacalar Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat Yozgat Tanıtımı 24 Temmuz 2010
Karacalar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010
Karacalar Köyü Kavak Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Karacalar Köyü Gölpazarı Bilecik Bilecik Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş