Karacalar Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karacalar Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacalar Köyü Alaşehir Bilgileri - Karacalar Köyü Hakkında - Karacalar Köyü Tanıtımı -Karacalar Köyü Resimleri  İlçe: ALAŞEHİR - İl: MANİSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 318 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45600
  Alan Kodu 0482
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Alaşehir
  Web Sitesi

  Karacalar, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında açık bilgi olmamakla birlikte köyün alanının taşlık ve karasal bir iklim olması dolayısıyla bu ismi almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.KÖyde anadolu gelenekleri mevcuttur.Ramazan bayramında köylü ortak bir yemeek hazırlar bayramlaşmaya mütakip yemek yenilir.Ayrıca ramazan boyunca toplu iftar yemekleri verilir.Köyde okuma oranı düşüktür taşıma sistemi sayesinde bu oran yükselmiştir.Şu an köyde büyümüş ve okumuş devlet memuru bir jandarma(1994) polis(1997)Öğretmen mevcut olup iki tane üniversite öğrencisi vardır.

  Coğrafya

  Manisa iline 127 km, Alaşehir ilçesine 19 km uzaklıktadır.Alaşehir ilçesinin karşısında bulunan dağ kesiminde bulunur. Köye geliş istikameti Baklacı Köyü, Tepeköy, Selce Köyünden geçerek Karacalar Köyüne ulaşılır.Bu bilgileri ara sıra Nuri ÖZBAY güncel haberler ve bilgiler eklemektedir.

  İklim ve yaşayış

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.İklimine rağmen ormanlık pek alan yoktur.Bazı yerlerde meşe palamudu çalı ve ahlat diy bilinen (Yaban armudu) mevcuttur.Köyün en cazip tarafı dogal koşullarda yetişen armutları çok meşhurdur.çeşit açısındanda zengin olan türler arasında olgunlaşma sıralarına göre akça,elmacık,bursa,abasa.izmir armudu,kırmızı armut,turşu armudu mevcuttur bunlar tamamen doğal ortamda gelişip yetişir.Ayrıca taşları da meşhurdur bu yüzden evlerde yapı malzemesi olarak taş kullanılır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 350
  2000 318
  1997 274

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca geçim kaynağı köylülerin üzüm ve değişik işlerde geçimini sağlamak üzere Alaşehir ilçesine ve Türkiyenin değişik yerlerinde çalışmak suretiyle geçimlerini sağlamaktadırlar. Köyde şu anda hala ilkel tarım yöntemi uygulanmaktadır bunun sonucunda da verim düşüktür ayrıca dısarıya göç yogundur bunun nedeni köyde geçim kaynağının yeterince olmamasından dolayı insanlarımız geçimini sağlayamamaktadır buna bir çözüm getirilmesini öneriyorum aksi takdirde tarihi eskiye dayanan köyümüz dagılacaktır.Köyümüz için el ele Mustafa KIRKIL.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Mehmet YENİLMEZ
  1999 -Mehmet YENİLMEZ
  1994 -Adem ÖZBAY (Vefat etmiştir)
  1989 -Eşref ÖLMEZ (Alaşehir de ikamet ediyor)
  1984 -Hüseyin BALKAN(Vefat etmiştir)
  1979 -Hüseyin BALKAN(Vefat etmiştir)
  1975 -Şahin ASLANTAŞ(Vefat etmiştir)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karacalar Köyü Alaşehir Forum Tarih
Karacalar Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Karacalar Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat Yozgat Tanıtımı 24 Temmuz 2010
Karacalar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010
Karacalar Köyü Kavak Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Karacalar Köyü Gölpazarı Bilecik Bilecik Tanıtımı 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş