Karacahisar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karacahisar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacahisar Köyü İmranlı resimleri - Karacahisar Köyü İmranlı hakkinda bilgiler  Karacahisar, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Tunceliden de Sivasa göç etmişlerdir.Hormek, Pulan, Balan, Hemoçık gibi kabilelerin baglı olduğu Hıran Aşiretinin Zerıki kolundan gelirler.Tunceliden gelip yerleştikleri köyün ismi Koyun Uşağıdır.Eski ismi ise Zerikandır.İşte Zerikan adı buradan gelir.Zerikan köyünün olduğu bölgeye Aşağı Hıran derler.Hıranlıdırlar.Orta Köyde türbesi bulunan Seyit Pervanenin dedesi olan Ali Dost'un türbesi ise Tunceli Zerikan Köyündedir.Mezarı köylüler tarafından onarılmış, Türbe haline getirilmiştir. Zerikan köyü bugün de Ali Dost Ocağına bağlıdır.Çevre köyleri ise Baba Mansurludur. Hıran-Zeriki aşireti tarafından kutsa sayılan 6 kara yılandan iki tanesi Düzgin Baba dağında, iki tanesi Zerikan köyünde, iki tanesi ise İmranlıdadır.

  Kültür

  Köyümüzün kadınları tarafından yapılan kömbe ve çeşitli börekler köyün kendine has yemekleridir. Karacahisarlı kişilerin düğünleri renkli geçer. Halaylar geleneğin önemli bir parçasıdır. Düğünlerde gençler kızlı-erkekli halaylarıyla kültür birikimlerini sergilerler. 2006 yılında başlayan dernek kurma çalışmaları olumlu sonuç vermiş ve köyün derneği kurulmuştur. Derneğin kurulma amaçları İstanbul ve Ankara'da yaşayan Karacahisarlıların birlik olması ve gençlerin birbirlerini tanımasıdır. Karacahisar Derneği'nin başkanı Nurali Keleş'tir.

  Coğrafya

  Sivas iline 133 km, İmranlı ilçesine 29 km uzaklıktadır. Dağlık bir bölgedir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok soğuk geçer. Kar yağışlıdır. Yazları ise serindir. Yaz akşamlarında bazen soba bile yakılır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 37
  1997 46

  Karacahisar nüfusunun az olmasının sebebi:gelir kaynaklarının yetersizliğinden oluşan geçim sıkıntısı ve eğitim öğretim ihtiyacının karşılanamaması sonucu yapılan göçlerdir.böylelikle köyden 'yurt içi ve yurtdışı' özellikle 'İstanbul ile Ankara'ya göçler olmuş,nufus kaymıştır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde süt ve süt ürünleri önemli geçim kaynağıdır. Özellikle köye özgü peynirler İstanbul ve Ankarada yaşayan Karacahisarlılar ve tanıdıkları tarafından talep edilmektedir. Köyde belli bölümde arıcılık da yapılır. Armut, elma, fasulye, kekik yetişen başlıca tarım ürünleridir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  ( 2009 ) Mahmut KELEŞ

  2004 - Murat Keleş
  1999 -Mahmut Keleş
  1994 -Mahmut KELEŞ
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karacahisar Köyü Hakkında Forum Tarih
Karacahisar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karacahisar Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Karacahisar Köyü Banaz Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Karacahisar Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Karacahisar Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş