Karacahalil Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karacahalil Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacahalil Köyü Malkara Bilgileri -Karacahalil Köyü Hakkında -Karacahalil Köyü Tanıtımı - Karacahalil Köyü Resimleri
  İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: HÜSAMETTİN KAHYA


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 540 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59300
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Malkara
  Web Sitesi
  Karacahalil, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Malkara ilçesinin güneyinde, îlçeye 10 km. uzaklıkta, 572 nüfuslu bir köydür. Koru dağının eteğinde kurulu olan köyün güney kısmı tamamen ormanlık olup, diğer kısımları düzlük bir durum arzetmekle birlikte, ufak tepecikler ve derecikler mevcuttur. Doğudan batı istikametine doğru arazisi gittikçe yükselen bir gı % 100'dür.

  Köyün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çeşitli tahıllar üretmektedir. Bunlar buğday, arpa, ayçiçeği, mısır ve çeşitli sebzelerdir. Ayrıca korunga, fiğ ve yonca da ekilmektedir. Hayvancılık bu köyümüzde de son derece gelişmiştir. Günde 3 ton süt üretilmektedir. Ayrıca koyun keçi gibi küçükbaş hayvan da beslenmektedir. Orman kenarı köyü olduğu için ormanlada çeşitli ekonomik ilişkileri bulunmaktadır.

  Karacahali'nin sınırları içinde bulunan yangın kulesi ve çevresinde av hayvanı bulunurmuş. Karahalil zamanının büyük bir kısmım avlanarak geçirirmiş. Karacada bol olduğu için daha da çok karaca avlarmış. Köy kurulduktan sonra, köyün adı Karacacı Halil olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonra bu isim Karacahalil şeklinde söylenmiştir.

  Cumhuriyetten önce köyde Rum halkı ve onlarla birlikte çok az bir azınlık olarak da Türkler vardı. Köy halkı uzun zaman bir arada yaşamışlardır. Lozan Antlaşmasından sonra mübadele ile 1924 yılında Yunanistan'ın Selanik kentinden gelen göçmenler köye yerleştirilmiş ve köy bunlarla birlikte bu günkü duruma gelmiştir. Köyde tarihi eser olarak eski bir yel değirmeni bulunmaktadır.

  Cumhuriyettin kurulmasından sonra yurdun her yöresinde millet mekteplerinin açılması ile birlikte Karacahalil köyünde de eğitim öğretim başlamış ve yakın zamana kadar köydeki ilkokulda devam edilmiştir. Taşımalı sistem başladıktan sonra, köyde öğrencilerin azalması nedeniyle buradaki öğrenciler Gözsüz köyüne taşınmaya başlamıştır. Okuma yazma oranı % 100'dür.

  Köyün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çeşitli tahıllar üretmektedir. Bunlar buğday, arpa, ayçiçeği, mısır ve çeşitli sebzelerdir. Ayrıca korunga, fiğ ve yonca da ekilmektedir. Hayvancılık bu köyümüzde de son derece gelişmiştir. Günde 3 ton süt üretilmektedir. Ayrıca koyun keçi gibi küçükbaş hayvan da beslenmektedir. Orman kenarı köyü olduğu için ormanla da çeşitli ekonomik ilişkileri bulunmaktadır.

  Karacahali'nin sınırları içinde bulunan yangın kulesi ve çevresinde bulunan alanlar güzel piknik yerleridir. Ayrıca köyün sınırları içinde Gazi Baba adıyla anılan kutsal bir tepe bulunmaktadır. Efsaneye göre atı ile Elmalı Kalesinden uçan Gazi Baba bu tepeye düşmüştür. Atın nal izleri halen orada bulunan taşların üzerinde bulunmaktadır. Gazi Baba ermiş bir kişidir. O yüzden köylüler tarafından devamlı ziyaret edilir. Kısacası Karacahalil tarihi, kültürü ve doğası ile ilginç köylerimizden biridir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. KÖY DÜĞÜNLERİNDE ÇORBA KURU FASULYE ET ZERDE VE KESKEK YAPILMAKTADIR AYRICA CEMİYETLERDE ALKOL VE MEZE VERİLMEKTEDİR

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 64 km, Malkara ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 540
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2010.SADETTİN TOPÇU


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş