Karacadağdemirciler Köyü Gerede Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karacadağdemirciler Köyü Gerede Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karacadağdemirciler köyü bilgileri - karacadağdemirciler köyü tanıtım - karacadağdemirciler köyü resimleri  Karacadağdemirciler, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Karacadağdemirciler köyü daha önce daha birçok İslam medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. Köyde merkez mahallesinde tarihi bir camii ve merkez mahallenin ilk suyu olan tarihi bir çeşme bulunmaktadır. Semerciler mahallesinde ise Osmanlı ve Selçuklulardan kalma 600-700 yıllık bir çeşme bulunmaktadır. Daha önceleri Avlasızgil mahallesinde Hıristiyan mezarlığı bulunmaktadır. Diğer mahallelerde ise eski çeşmeler dikkat çekmektedir.

  Köyde, 28 Temmuz 2007 tarihinde çıkan yangında 6'sı ahşap 8 ev kül oldu. Yanan evlerden bazıları neredeyse Cumhuriyetle yaşıttı.
  Kültür

  Köyün genel yapısı ahşap kerpiç evlerdendir.Her mahallede eskiden beri kullanılan çamaşırhane vardır.Hala bazı köylüler halı ,kilim vb eşyaları burada yıkamaktadır. Köyün bir de yaylası bulunmaktadır. Yaylada çok sayıda otlak, çeşme ve camii bulunmaktadır. Yöresel yemeklere gelindiğinde normal Türk Mutfağı'na ilaveten kocamakarna, höşmerim -hoşmuerim-, kedibatmaz, yayıkayranı en çok tanınan yemekleridir.
  Coğrafya

  Bolu il merkezine 73, Gerede ilçe merkezine 22 km uzaklıktadır. Karacadağdemirciler köyü 7 mahalleden oluşmaktadır. Merkez mahallesi Demirciler mahallesidir. Diğer mahalleri: Avlasızgil, İmamlar, Ağagil, Semerciler, Evsikler, Dere. Bölgede dere adında bir de köy vardır, Dere mahallesi Karacadağdemirciler köyüne bağlıdır. Köyün sınırları içinde Kurugöl ve keçi gölü adında ortalama 10.000m2 alana sahip iki göl mevcuttur. Coğrafya ve tabiat olarak çok güzel olan köy; İstanbul, Ankara, Karabük şehirarası -uluyol- yolunun yakınında bulunur, ulaşım sorunu yoktur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yaz kış çoğunlukla yağışlı geçer özellikle yağmur ve kar yağışı etkilidir.Çoğunluğu yeşilliktir ama yer yer bozkırlarda dikkkat çeker.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 267
  1997 241
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık da yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu var ancak şu anda faal değildir. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi projesine başlanmak istenip temeli atılamamıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz


  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karacadağdemirciler Köyü Gerede Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş