Karacaağaç Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karacaağaç Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacaağaç Köyü Reşadiye - Karacaağaç Köyü Hakkında - Karacaağaç Köyü Tanıtımı - Karacaağaç Köyü Resimleri

  Bilgiler
  Nüfus 61
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60700
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Reşadiye

  Karacaağaç, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy; Otyakmaz aşiretinin Anadolu Selçukluları zamanında yerleşim birimi haline getirilmiştir hurşit ağanın oğlu Hasan Ağa ve Hasbi efendi kardeşler, köyün kurucuları ve ilk sahipleridir.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri köyümüzün yemekleri arasında yaprak sarması,dut pekmezi vede düğünlerimizde yahni ve keşkek en meşhur yemeklerimizdir.Çökelekle kuşburnu kahvaltıda vazgeçilmezlerimizin arasındadir.
  Coğrafya

  Tokat iline 109 km, Reşadiye ilçesine 20 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 61
  1997 53
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Ek bilgiler

  Ben köyün kurucularından Hasan Ağa'nın 6. kuşak torunu, Yusuf Otyakmaz. Köyümüz hakkında biraz bilgilerim var, bunları paylaşmak isterim. Köyümüz, Anadolu Selçukluları döneminde yaklaşık 1700 yıllarında Horasan'dan Sivas / Koyulhisar'a taşınmıştır. Daha sonra Hurşit Ağa'nın oğulları olan Hasan Ağa ve Hasbi Efendi tarafından keşfedilmiş olup yerleşke haline getirilmiştir. Köyümüz 1980 yılında 80 hane olup köyümüzde 2 tane okul 3 tane cami mevcuttur. Köyümüz 5 mahalleye bölünmüştür. Sırasıyla:

  1. Dip mahallesi
  2. Sergi tepesi
  3. çördükdibi
  4. Tosunlu mahallesi

  olarak yerleşke olmuştur. Köyümüz, Odyakmazlar dönemi ile birlikde Tozanlı deresinden yoğun şekilde göç almış, Karacaağaç köyüne yerleşmiştir. 1990 yılında köyümüz tekrar göç vermiş, çoğunluğu İstanbul'a yerleşmiştir. Köyümüzün şu anki hane sayısı yaklaşık 25 dir. Yazları bu sayı daha da artmakdadır. Kışları, sabit 10 hane hayatını sürdürmekdedir[1]
   

Bu Sayfayı Paylaş