Karaca Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaca Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaca Köyü Gölova resimleri - Karaca Köyü Gölova hakkinda bilgiler  Karaca, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Gölova / Karaca Köyü

  Selçuklu ve Osmanlıların Anadolu'yu Türkleştirme dönemlerinde fethedilen yerlere Türkmen boylarını yerleştirmelerinin bir devamı olarak Kara çadırlı Türkmenlerin yerleşmesiyle Karaca Köyü kurulmuştur. Köyün iki sülaleye ayrılmış 8 çadırdan kurulduğu ve bilahare Seküloğlu ve Arabacıoğlu olarak anılan bu boyların, köyü oluşturduğu araştırmalarla ortaya çıkmıştır.Bu ailelerden Seküloğlu Mustafa Bey'in Gölova Nahiye Müdürlüğü yaptığı 1860'lı yıllarda, ölümüyle bu görevi bıraktığı kayıtlarla sabittir. Gerek nahiye müdürlüğü ve gerekse daha sonraki dönemlerde çevre köylerin öşürlerinin devlet tarafından Möğrüm'e verildiği Osmanlı Sicilleri'nden anlaşılmaktadır. Yine Osmanlı tapusunun en yaygın olduğu köylerimizden birisi de Karaca Köyü'dür. Gölova'nın güney batısındaki Karaca, 14 km. uzunluğunda asfalt bir yolla ilçeye bağlıdır. Aşağı Tepecik, Çobanlı, Çukur yurt, Can Köyü ve Yukarı Tepecik köyleri ile komşu olan Karaca'nın toplam tarım arazisi 2700 dekar kadardır. Genel olarak dalgalı bir araziye sahip köyün Kızıldağ'da yaylası mevcuttur. Sulanabilen arazisi oldukça azdır. Ancak kuzeybatıdaki kaynakların toplanıp, kanalların yapılmasıyla köyün suyu düzenli olarak sulamada kullanılmaktadır. Gölova ilçesinde en çok muhtarlık yapan ömrünün hemen peşini köyü ve çevresi için harcayan 56 sene muhtarlık yapan Kasım Ağa'dan söz etmeden geçmek olmaz. Bugün de ayakta olan ve 100 yılı aşkın bir geçmişi olan köy odası ile köyün ve çevrenin adeta bilge kişisi olmuştur.Yine Seküloğlu Mustafa da köyün yetiştirdiği önemli bir şahsiyet olarak tarihe geçmiştir. Karaca ve çevrenin tarihine ışık tutması bakımından ziyaret evi ve onun kemerli kapısının bağlantı ve kitabesi olan tarihî taştan da bahsetmek lazım. Tarih kısmında da belirtildiği gibi 1231 tarihi düşülen taş ve Seküloğullan evinin tarihî bir değer olarak korunması lazımdır. 11 hanenin kışın kaldığı köy, yapılan yeni binalarla küçük bir şehir görünümündedir. Diğer köylerin aksine Karaçalılar daha ziyade Ankara'da oturmaktadırlar. Çok çeşitli alanlarda yetişmiş insan gücüne sahip olan Karaca'nın hariciyeci ve gazetecileri ilk akla gelenlerdir. Köyün ekonomisinde buğday, arpa, fiğ gibi kuru tarım ile sulanabilen küçük sahalarda fasulye üretimi yapılmaktadır. Yine büyükbaş hayvancılıkla birlikte son yıllarda nohut da tarım ürünlerindendir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Sivas iline 184 km, Gölova ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 49
  2000 22
  1997 23

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Seyfettin Şahin
  1999 - Ziya Keleş
  1994 - Ziya Keleş
  1989 - Ziya Keleş
  1984 - Kasım Aga

  Altyapı bilgileri

  Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaca Köyü Hakkında Forum Tarih
Karacaörenyaylası Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karacaören Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karacalık Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karaçam Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karacaören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş