Karacaören Köyü Hakkında bilgi Bünyan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karacaören Köyü Hakkında bilgi Bünyan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Karacaören Köyü Bünyan- Karacaören Köyü Hakkında Bilgiler - Karacaören Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 221 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38600
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Bünyan
  Karacaören, Kayseri ilinin Bünyan ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  1925 yılının Ocak Ayında başlayıp Haziran 1925 e kadar İzmit ve Mersin Limanlarına gelmişlerdir. köydeki halk muhacir ve selanikten mübadele ile gelmişlerdir aynı zamanda 1936 yılında gelen 10 hane Bulgaristan Göçmeni vardır. 1486 Yılında Karamanoğlu Beyliği Osmanlı İmparatorluğuna yenlince Osmanlı Karaman Oğlu Beyliği Halkını Kendi toprakları içerisinde Tehcire tabii tutmuş ve Osmanlı imparatorluğu yıkılıncaya Kadar buradaki yaşayan Halk Selanik ve Kozananın değişik köylerinden Bugünki Türkiye Cumhuriyeti Sınırları İçerisine Lozan Mubadele anlaşması gerği Göç ettirilmişlerdir.

  Kültür
  Nohutlu Ekmek

  Kavrulmamış Beyaz nohut dövülerek sıcak suda ekşimesi için çömlekte bekletilir. Bu ekşime maya olarak kullanılır ve ekmek hamuruna karıştırılır.

  Hamur kersende yoğrulduktan sonra ekmek şekli verilir ve birkaç saat ekşimesi için bir örtü ile örtülür, ekşime tamamlanana kadar beklenir ve sonra sininin içerisine ekmek hamurları yerleştirilip fırışlık denilen bir kapama aleti hamurun üzeri kapatılır.

  Saman artıkları ve kaba samanlarla ısıtılmış olan fırışlık ve sini tekrar sıcaklığı devam eden ocağa konulur rengi hafif kahverengi olana kadar bekletilir ve ekmek çıkartıldıktan sonra tekrar dinlenmesi için bir bez örtü ile örtülür. Hamur olma ihtimali bitince yenilebilir. Sıcak iken yağ, tuz ve biber ile çok lezzetli olur en az bir hafta kadar bekler ve geç bayatlar.
  Mısır Ekmeği

  Mısır unu, sıcak su, tuz, maya ve soda ile kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğrulur. Hamur iyice kabarıncaya kadar bekletilir sininin içerisine ekmek hamuru, kek veya revani şeklinde tepsi içerisine boşaltılır veya konulur.
  Fırışlık denilen bir kapama aleti hamurun üzeri kapatılır. Hamurun üzeri ıslak bir elle şekil verilmek ve dağıtılmak için düzlenir. Mısır ekmeğinin pişirilmesinde yüksek sıcaklık kullanılır.

  Ocak saman artıkları ve kaba samanlarla ısıtılmış olan fırışlık ve sini tekrar sıcaklığı devam eden ocağa konulur rengi hafif kahverengi olana kadar bekletilir ve ekmek çıkartıldıktan sonra tekrar dinlenmesi için bir bez örtü ile örtülür. Hamur olma ihtimali bitince yenilebilir.

  Coğrafya
  Kayseri iline 48 km, Bünyan ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 221
  2000 282
  1997 263

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İSMAİL KILIÇ
  1999 - ismail klıç
  1994 - ismail kılıç
  1989 -ismail kılıç
  [[1984= hasan pala
  Altyapı
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karacaören Köyü Hakkında Forum Tarih
Karacaörenyaylası Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karacaören Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Karacaören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karacaören Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karacaören Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş