Karaburun Köyü İskilip Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karaburun Köyü İskilip Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Karaburun Köyü İskilip - Karaburun Köyü Hakkında Bilgiler - Karaburun Köyü Resimleri

  Çorum

  Bilgiler
  Nüfus 375 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19400
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe İskilip
  Karaburun, Çorum ilinin İskilip ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  köyün adının nereden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte bir rivayete göre kışın kar yağdıktan kısa süre sonra arkasında bulunan tepelerdeki karların erimesindendolayı bu ismin verildiği söylenmektedir.karaburun köyü daha önceleri çoban tepeler denen yerin arka tarafına karadere ağzına yerleştiği daha sonraları şuandaki yere yani tam kızılırmak ın kenarına gelerek yerleşdiği bilinmektedir.bir tabire göre köydeki kişilerin İran Horasan şehrinden Çorum merkeze oradanda mevcut yere geldikleri dedelerimizden bizlere anlatılmıştır.Geliş tarihleri tam olarak bilinmemektedir.köye girmeden ören tabir edilen yerlerden zaman zaman eski mezar taşları ve kırık çanak çömlek parçaları görülmektedir. Buna bağlı olarakta bu yerleri başka medeniyetlerede ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır.Eski Çorum yolu bu köyün içinden geçmektedir.Köyün iki kilometre doğu kısmında bulunan darboğaz denen yerde ahşap köprü kalıntıları mevcuttur. Bu köprünün başlangıc kısmında eski karakol kalıntıları hala bulunmaktadır.cumhuriyetten sonra bu köprü yeni beton köprünün 7 kilometre kadar batısına yapılması ile işlerliğini kaybederek yıkılıp tarih sahnesinden silinmiştir. Bugünde artık o alanları baraj suları doldurmuştur

  Kültür-Turizm
  Köyün gelenek ve görenekleri Türk İslam kültürüne dayanmaktadır kadınları genelde başörtülüdür yemekleri düğünlerde iskilip dolması yapılır normalde sebze ağırlıklı yemekleri çoktur en meşhuru bamyaayrıca ayran aşıdır(VAHİT ŞAHİN) yameğidir.düğünlerinde sim sim oyunu,yüzük oyunu vs oynanmakla birlikte düğün cuma günü köylünün cuma namazından çıkması ile birlite düğün evine gidilerek dua ile bayrak dikilerek başlar pazar günü gelin getirme ile sona erer.düğünler genellikle davul zurna çalınarak yapılır.Turizmle ilgili yeni gelişmelere açık olup obruk barajı ile çeşitli etkinlikler olacağını şimdiden görür gibi oluyorum.Köyün gelenek, görenek ve yemekleri genel İskilip kültürü ile benzerlikler göstermektedir.

  Coğrafya
  köy kızılırmağın kuzey kısmına ırmağa nazır biçimde kurulmuş güneye yani obruk baraj gölüne bakmaktadır, köyün arka tarafında üğüncek denen tepe ve çoban tepeler yer tutar. köyün tepeleri genellikle çıplaktır ancak azda olsa karadere bölgesinde meşelikler vardır.Köyün meraları ırmak(OBRUK BARAJI) kenarları istikametine doğru uzanır köyün tarım alanları ve yüz ölçümü küçüktür.verimli arazilerinin büyük bir bölümü obruk barajının altında kalması ile dahada küçülmüştür. köyün kuzeyinde soğucak köyü doğu istikametinde ibik köyü batı kısmında yalakçay köyü ile sınır komşusudur.Çorum iline 47 km, İskilip ilçesine 20 km uzaklıktadır.


  İklim
  Köy karasal iklim ile karadeniz ikliminin kesişim noktasındadır. Kışlar soğuk ve yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yeni yapılan Obruk barajının köy iklimini yumuşatacağı düşünülmektedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 375
  1997 392

  Köy'ün Nüfusu Eskisi kadar fazla değildir. 1985 yılından sonra bütün anadoluda olduğu gibi köyden kente göç başlamiş,Birde bunun üzerine Köy arazilerinin çoğunluğunun baraj yapımından dolayı istimlak edilmesi,nüfusun İl merkezine ve ilçeye kaymasını hızlandırmıştır.Özelliklede Başkentte 60-70 hane civarında köy nüfusu vardır.Yani Nüfusun 250-300 kadarı başkentte yaşamaktadır.Ayrıca ülkemizin çeşitli vilayetlerinde özel sektör ve devlet görevlerinde ve yurt dışında da bir çok aile yaşamaktadır,

  === Ekonomi===
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sebze sezonunda ayda yaklaşık 30 ton bamya, 40 ton fasulye ve 200 ton civarında da domates 20 ton yeşil sivri biber,çeşitli hububat ve meyve türleri üretimi yapılmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  Seçim Yılı Muhtar

  2009 Mehmet Öztürk
  2004 Mehmet Öztürk
  1999 Mustafa Satılmış
  1994 Mustafa Satılmış
  1989 Mustafa Satılmış
  1984 Seyit Yurdusay

  Altyapı bilgileri [değiştir]

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ancak şu anda köyün yarısından çoğu, köyün camisi dahil obruk barajı sularının altında kalmış köy yeni bir yere taşınacağı yeri beklemektedir.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaburun Köyü İskilip Forum Tarih
Karaburun Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karaburun Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat Yozgat Tanıtımı 18 Temmuz 2010
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Tepeboz Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Sarpıncık Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş