Karabezirgan Köyü Merkez Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karabezirgan Köyü Merkez Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karabezirgan Köyü Merkez Bilgileri - Karabezirgan Köyü Hakkında - Karabezirgan Köyü Tanıtımı - Karabezirgan Köyü Resimleri


  İlçe: MERKEZ - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: NECATİ SAV


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 520 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59000
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Merkez
  Web Sitesi
  Karabezirgan, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının çok eski zamanlarda köye basma satan birisinin geldiğini ve bu işleri yapanlara gezici satış yaptığı için bezirgancı denirmiş sanırım köyde zamanla konaklamış eh birazda esmer birisi olduğu için bezirgancı geldi bezirgancı dendiği icin köyümüzün ismi karabezirgan kaldığı söylenmektedir.ASLI ise şöyle dir. Köyün dut arpalığı mevkiinde iranlı esmer bezirgana ait poyraz çiftlğini şu anda Tekirdağ belediyesinin kuzey tarafında büyük çınarın altında halen tarihi çeşmesi bulunan kadı mehmet efendi gemilerden bıkıp sakin bir hayat yaşamak için satın alıyor. Ama yöre halkı karabezirganın çiftliği diyerek ismi öyle kalıyor.çiftlik altı kez yangın geçirince uğursuzluğa yorumlanarak mehmet efendinin oğlu hasan efendi tarafından şimdiki yerine kuruluyor.hasan efendinin oğuları ethem ve hüsnü ağa dır.yani şimdiki AKBULUTLAR sülalesi.Köye yerleşim ; 1934 yılında romanyanın silistre vilayeti hacıvaklar köyünden , köstence limanından kalkan büyük bir gemi ile göç edilerek önce tekirdağa sonrasında ise karabezirgan köyüne yerleşim sağlanarak göçmen mahallesi oluşmuştur.böylelikle köy yerli mahallesi ve göçmen mahallesi olarak iki mahallelidir.köyün 1934 yılından sonra ilk dini hizmetlerini göçmen olarak köye gelenlerden merhum MUSTAFA ANIK ve onun sonrasındada oğlu AHMET ANIK 30 yıl görev yapmak suretiyle köy halkına hizmette bulunmuşlardır.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.köyde eski yıllarda, bayramlarda , genç kızlar yaşlıları ziyaret ederek bayramlarını kutlar ve ellerini öperlerdi.sonrasında ise avlu içi geniş olan, pamuk ali ve eşi pamuk ayşenin bahçesinde ip atlarlar,salıncak kurarak salıncak sallanırlar,kendi aralarında türkü söyliyerek bayramları geçirirlerdi.kçyün delikanlı erkekleri ise; kendi aralarında güreş tutarlar,mancırık kurup mancırık ile birbirlerini döndürürlerdi.at yarışı musabakaları yapılarak birinci gelene basma kumaş hediye verilirdi.Hıdırellez günündede güvemlik mevkiinde köyün tüm halkı toplanarak höşmelim yapılarak herkeze dağıtılır,güreş müsabakaları yapılırdı.

  Coğrafya

  Tekirdağ merkezine 26 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 520
  köy konumu itibari ile sanayi bölgesi olmaması sebebi ile yetişen gençler sanayinin daha gelişmiş olduğu çerkezköy , çorlu ,tekirdağ ,gibi yerleşim yerlerine gitmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde tarımsal anlamda ayçiçeği , buğday , kanola,kısmen pancar yetiştirilmektedir.hayvancılık olarak ise büyük ve küçükbaş hayvancılığından süt ve et elde edilerek kazanç sağlanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Necati Sav
  2004 - Necati Sav

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.köyde eğitim ve öğretim resmi olarak 1955 ve 1956 yıllarında başlamıştır,önceki yıllarda ise yakın köyler olan ortaca köyü ve banarlı nahiyesine gidilerek eğitim sağlanırdı. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karabezirgan Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş