Karabey Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karabey Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Karabey Köyü Çat -Karabey Köyü Hakkında Bilgiler - Karabey Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 222 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25750
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Çat

  Karabey, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Erzurum İli Çat ilçesine bağlı bir köydür. Küçük bir köy olmasına rağmen ismi bilinen ve siyasi tarihi dolu dizgin geçmiştir. Karabey köyü son yıllarda üniversitelere cok sayıda öğrençi göndererek zor şartlarda öğrenim gören bu geclerin sayısı her gecen gün artmaktadır. Çeşitli aşiretlerden oluşan köy HOŞGÖRÜLÜLÜĞÜN BİR GÖSTERGESİDİR. Köyün ceşitli sıkıntıları olmasına rağmen özelikle yazın nüfüsündaki artışın daha önce bu köyde yaşayan insanların köye gelmesiyle ilgilidir. Geniş ovası ve tarimi yetersiz olmasına rağmen köylü oldukca zengindir. Genelde Erzurum ilinden alışveriş yapılır ve Bingöl iliylede sıkı alışveriş içerisindedir bu köy.
  Kültür

  Köy sosyal ve kültürel yönüyle çağdaşlaşmaya açık ve çevresindeki olumlu gelişmelere ve değişimlere ayak uydurabilmektedir.Genel olarakinsanların arasındaki ilişkiler saygı ve sevgi temelinde belirlenmektedir geleneksel yapı ve dinsel yapılarını koruyup inaçlarına ve yaşam içerisinde gelişen gelenek ve göreneklerine bağlıdırlar. farklı kültürler bir arda yaşayan ender bir köydür. köyün korti diye anılmasıda İSTANBUL a benzetilmesinden dolayı söylenmiştir. Halk arasında küçük İstanbul olarak bilinen ve yazın nüfüsü 3 katına cıkan daha önce bu köyde yaşayıpta tatile gelenler olmaktatır.
  Coğrafya

  Erzurum iline 92 km, Çat ilçesine 39 km uzaklıktadır. köyümüzün büyük ve aynı zamanda cok düz bir yaylası var çevre köyler arasında ençok beğenildiği araştırmalarla ortaya çıkmıştır
  KÖYÜN MEŞHUR YEMEKLERİ

  Köyümüzün yöresel yemeyi Tütmaç çorbasıdır. aynı zamanda özel günlerde Birani kızartması yapılır
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 350
  2000 222
  1997 303
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılığa elverişli olan Karabey'de, son zamanlarda arıcılık faaliyetleri gelişmektedir. Arıcılık yavaş yavaş köy halkının geçim kaynağı olma yolunda ilerlemektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.B


  seçildikleri yıllara göre muhtarlar:

  2009 - Hanifi KAZAN
  2004 - Metin Güleser
  1999 - ahmet şişer
  1994 - hasan iliş
  1989 - latif yigit

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kullanılmaktadır.Kanalizasyon şeebekesi yoktur ancak köy sakinleri kendi evlerinin kanalizasyon sistemlerni oluşturmuşlardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.yıllardır Sağlık ocağı var ve ama yıllardır sağlık personeli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.son yıllardaki gelişmelerle toprak evlerin yerini modern çatı sistemiyle yapılan evler almıştır.Deprem konutlarının köyün belli alanlarına inşa edilmesiyle birlikte köye yeni bir görünüm kazandırmıştır.Köyün üstünde kurulduğu küçük ovasıyla çevre köyler arasında belirgin bir özellik kazandırmıştır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karabey Köyü Hakkında Forum Tarih
Karabey Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karabey Köyü Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 10 Mayıs 2010
Karabeyli Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 25 Nisan 2010
Karabeyli Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Karabeyler Köyü Selendi Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş