Karabasan basit bir uyku hastalığımı?

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karabasan basit bir uyku hastalığımı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karabasan basit bir uyku hastalığımı?

  Birçok kişinin endişe ettiği "karabasının" basit bir uyku hastalığı olduğu belirtildi.


  Karabasının basit bir uyku hastalığı olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, "Karabasan, uykuya daldıktan bir süre sonra şeytanın gelip göğse oturması, boğazınızı sıkması, nefes alamama, hiçbir yerinizi oynatamama, bağıramama, yardım isteyememe şeklinde tarif edilen müthiş bir dehşet ve panik tablosu olarak tanımlanır.

  Kültürümüzde cinlerle ilişkilendirilen ve sıklıkla hocalara danışılan bu durum, aslında basit bir uyku bozukluğudur. Bu olay, uykuya daldıktan kısa bir süre sonra özellikle genç insanlarda hafif uykudan derin uykuya geçiş esnasında üst beyinle alt beyin arasında geçici bir uyumsuzluktan kaynaklanan sorun nedeniyle yaşanabilmektedir.

  Bu olay bütün dünyada yaygın olarak görülmektedir. Örneğin bunun Japon halk kültüründe deniz cinlerine, İngiliz halk kültüründe hortlaklara, Kuzey Amerika'da cadılara bağlı olduğu zannedilirmiş. Ülkemizde bunun çok basit, tedavi edilebilen nörolojik bir sorun olduğu maalesef bilinmemektedir.

  İnsanlarımız bu konuda ehil olmayan kişilere gidip zaman kaybetmektedirler. Bu hastaların mutlaka nörolojik muayeneden geçmeleri gerekmekir. Bu tür hastaların bazılarında çok nadir olarak tümör, kanser, damar yumaklaşması ya da iltihap gibi beyin sapı kisti saptanabilmektedir. Bu gibi durumların bertaraf edilebilmesi için hastaların ciddi bir nörolojik incelemeden geçirilmeleri şarttır. Tedavi kısa, basit, kolay ve kesindir" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karabasan basit uyku Forum Tarih
Uyku Apnesi - Gece Karabasanı - Uyku Rahatsızlıkları ve Tedavisi Psikoloji 9 Haziran 2010
Karabasan Ruhsal Sorunlardan Kaynaklanmıyor Rüya Tabirleri 10 Mart 2010
Rüyalar ve Karabasanlar 2 - Stephen King Kitap, Resim ve Dergi 13 Şubat 2010
Enis Batur Karabasan Kitap Özetleri & E-Kitaplar 31 Ocak 2010
Karabasan için Dua Karabasan için Dua Dualarımız Dua paylaşımları 15 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş