Karabakır Köyü Hozat Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karabakır Köyü Hozat Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karabakır köyü bilgileri - karabakır köyü resimleri - karabakır köyü tanıtım  Karabakır, eski adı Bargini, Tunceli ilinin Hozat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Eski ismi Bargini olan köyün tamamı Kürt kökenli alevi nüfusunda oluşmaktadır. Çok eski bir tarihe sahip olmasına rağmen, tarihi hakkında yazılı bir kaynak söz konusu değildir. Alevi geleneğine sahip olmasının yanında, alevi ocakları icerisinde en büyük nûfuza sahip Axuçan hazretlerinin türbesi Karabakırda bulunmaktadır ve köyün asli yerlileri (dört evlat üzerinde gelen) bu büyük Zatın soyunda gelmektedirler ve halen kürtçe konuşmaktadırlar.[kaynak belirtilmeli]
  Coğrafya
  Tunceli iline 64 km, Hozat ilçesine 20 km uzaklıktadır. Denizden yüksekligi 1500 metre civarindadir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 153
  2000 113
  1997 132
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün önemli ağaçları arasında badem, dut, armut, yaban erikleri, meşe, ardıç ve ceviz yeralmaktadır.
  Kültür ve sanat

  Kürt gelenek ve görenekleri ile örf ve adetleri hala bölgede etkisini korumaktadır.
  Seyyid Hüseyin Gürtaş efsanesi

  1920 li yillar ve evveli, Seyyid Hüseyin Gürtaş Bargini köyünde 20 yil muhtarlık yapmasının yanında sorun çözme yeteneği ile de çevre köylerde isim yapmıştır ve Xozat ağaları üzerinde büyük bir nüfuza sahipmiş. Bunun yanında Dersim diyarında anlatılan bir efsaneye de kaynaklık etmektedir Seyyid Hüseyin. Seyyid Hüseyin Gürtaş Abbasan köyleri ile mahkemedeymiş. Mahkeme bir kış günü olduğu için, Seyyid Hüseyin Hazretleri bir gün evvelinde mahkemeye zamanında yetişmek için Tarnuti köyünde (yeni ismini Yoğuntoprak) konaklamıştır. Gece rüyasında birileri kendisine sabahleyin yolda ilk karşılaşacağı Zatın Xızır hazretleri olacağını ve istediğini dileyebileceğini bildirmiş. Seyyid Hüseyin sabah yola koyulduktan sonra karşısına hiç yoktan bir adam çıkmış ve selam vermiş. Adamın selamını aldıktan sonra Seyyid Hüseyin adama kim olduğunu sormuş. Adam da Abbasanlı olduğunu söyledikten sonra Seyyid Hüseyin demişki ben senin Xızır olduğunu biliyorum, ama o ki sen Abbasanlı birinin kılığına girmişsin senin Xızırlığın bana lazım değil. Kimileride Seyyid Hüseyin'in Xızıra bundan dolayı lanet okuduğunu ileri sürmektedir. Bunun üzerine Xızır sır olmuş ve Seyyid Hüseyin yoluna devam etmiş ve 40 köye karşı girdiği mahkemeyi kazanarak evine dönmüştür.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette degildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karabakır Köyü Hozat Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş