Karabıyıklı Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karabıyıklı Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karabıyıklı Köyü Pazarcık - Karabıyıklı Köyü resimleri - Karabıyıklı Köyü hakkında - Karabıyıklı Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  bilgi yok

  Karabıyıklı, Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy; Kahramanmaraş-Gaziantep il sınırında konuşlanan, ilçe merkezine 45, Gaziantep’e ise 35 km uzaklıktadır. İlçenin güneyinde kurulan köyün rakımı 900 m’dir. kuzeydoğusunda Beşçeşme Köyü olup yakın çevresinde başka yerleşim merkezi bulunmamaktadır. Kuzey, güney ve batısı dağlıktır. Çevresi dağlarla çevrilidir.

  Köyün 400-500 yıl kadar önce kurulmuş olduğu söylenmektedir. Eskiden ormanlık olan bölgede çeşitli vahşi hayvanlar yaşarmış. Bölgeye ilk olarak yerleşenler Karabıyıklı ailesine mensup kişiler olduğu ve bu yüzden köye bu ismin verildiği söylenmektedir. 1990 sayımına göre köyün nüfusu 896’dır.

  Dağ yamacında kurulu olan köyde ekilebilir alan çok azdır.Buralarda buğday, arpa, soğan, sarımsak ekimi yapılmaktadır. Bazı ailelerin Narlı Ovası’nda arazileri vardır. Köyde hayvancılık da geçim kaynaklarındandır.  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. çok zengin yemek kültürüne sahiptir başlıca yemekleri tirişik otundan yapılan ekşili bir yemektir özelliği yemek yapılırken kadınlar birbirleriyle dövüşürler yemegin acı olmaması için bu kargaşa ortamı oluşturulmalıdır..

  Coğrafya

  Köy; Kahramanmaraş-Gaziantep il sınırında konuşlanan, ilçe merkezine 45, Gaziantep’e ise 35 km uzaklıktadır. İlçenin güneyinde kurulan köyün rakımı 900 m’dir. kuzeydoğusunda Beşçeşme Köyü olup yakın çevresinde başka yerleşim merkezi bulunmamaktadır. Kuzey, güney ve batısı dağlıktır. Çevresi dağlarla çevrilidir. En büyük dağı İtürmez Dağıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  1990 sayımına gore 896.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  köy muhtarı işlerini yapmıyor köylülerle ilgilenmiyor yetkililere duyurulur

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu var. Köyün içme suyu şebekesivar ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş