Karabük Merkez

'Karabük Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 6 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Karabük Merkez konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karabük Merkez

  Karabük ilinin merkez ilçesidir. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 100.749'dur.2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımının kesin olmayan sonucuna göre il merkezi nüfusu 96,000'e düşmüştür.

  Karabük Safranbolu'nun tarihsel evleri sayesinde ismini duyurmuş. Demir Çelik Fabrikaları sayesinde geniş bir iş sahası oluşturularak Karabük'ün gelişimi sağlanmıştır.


  Karabük Demir-Çelik Fabrikası Karabük Demir Çelik Fabrikası Karabük'de bulunmaktadır.Ayrıca Karabük Türkiye'nin ilk Demir Çelik fabrikası kurulan yerleşim bölgesi unvanını taşımaktadır.Karabük kenti,kurulan Demir Çelik Fabrikalarıyla hızla gelişmiş ve büyük bir kalkınma örneği yaratmıştır.


  "Karabük" adının kaynağı Karabük, adını üzerinde yaşadığı coğrafi ortamdan almıştır. “Kara” ve “Bük” sözcükleri, kara çalılık yer anlamında, Karabük adının oluşumuna kaynaklık yapmıştır. Bu topraklarda yaşayan Türkmen toplulukları, Karabük cemaati adını bu biçimde almışlardır. Türkiye’de 14 yer ve mevki adının bugün Karabük şeklinde geçmesi, cemaatlerin bu topraklardan diğer yerlere göç ettiği görüşünü kuvvetlendirmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karabük Merkez Forum Tarih
Karabük Yenice Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Karabük Tanıtımı 6 Aralık 2012
Karabük Safranbolu Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Karabük Tanıtımı 6 Aralık 2012
Karabük Ovacık Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Karabük Tanıtımı 6 Aralık 2012
Karabük Merkez Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Karabük Tanıtımı 6 Aralık 2012
Karabük Eskipazar Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Karabük Tanıtımı 6 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş