Karaaliler Köyü Bucak Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaaliler Köyü Bucak Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaaliler köyü bilgileri - karaaliler köyü tanıtım - karaaliler köyü resimleri  Karaaliler, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köylüler Yörük-Türkmenleridir, bu civarlara yerlesim Türklerin Anadoluya ilk ayakbasmalarindan itibaren baslamistir. (Malazgirt Savasindan) itibaren. Köy her devir göclerle tanismistir fakaat her devir yeniden kurulmustur. Köylülerin soyunun rivayete göre Ertugrul Gazinin soyundan geldigi söylenilir, tespitlere göre dogrudur Köy halki Kayi Boyuna Mensup bir asiretden gelirler. Selcuklu Türkmenleri ve Osmanli Türkmenlerinden olusur. Osman Gazinin bu civarlarda Hazinesininde saklandigi söylenir fakat bulunamamistir.
  Kültür

  Yörük-Türkmen Kültürü devam etirilmektedir. gelenek ve göreneklerine sahip cikmislar ve 100 yillar sonradan unuturmamislardir.
  Coğrafya

  Burdur iline 59 km, Bucak ilçesine 19 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 584
  2007 530
  2000 480
  1997 473
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köydeki öğrenciler Karapınar Köyü İlköğretim Okuluna taşımalı olarak gidip gelmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş