Karaali Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karaali Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaali köyü bilgileri - karaali köyü tanıtım - karaali köyü resimleri  Karaali, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bir rivayete göre, köyün adı eskiden burada yaşayan 3 kardeş evliya varmış. Soyadları Karaali'ymiş. Bunlar vefat edince köyün üç ayrı yerine defnedilmişler. Birincisi köyün girişindeki tekke içerisine, ikincisi Karaali Düzü denilen tepe üzerindeki tekke içerisine, üçüncüsü ise köyün yukarısına, Kayalık Tepesi'nin üzerindeki tekkeye defnedilmişler. Buraları ziyaretle birlikte yağmur duasına çıkılınca üçüne birden kurban kesilir. Köyün girişinde toplanılarak dağıtım yapılır ve çeşitli dileklerde bulunulur.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nakliyecilik de köy ekonomisinde etkin rol oynar.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş