Karaabalı Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaabalı Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sorgun Karaabalı Köyü - Karaabalı Köyü Hakkında - Karaabalı Köyü Tanıtımı - Karaabalı Köyü Resimleri
  Karaabalı, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: MEHMET YILDIRIM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 354 415 59 13

  Cep Telefonu: 0 546 710 46 04

  KARABALI KÖYÜ HAKKINDA

  Köyün tarihçesiyle ilgili bazi bilgilri eski muhtar Sayin Kâzım Güneş aktardı bize. 90 yaşlarındaki dedesi Kutucuoğlu Arifin kendisini 16 yaşlarında olduğu yıllarda, dizinin dibine oturttuğunu, tek tek sağlam ve cesur sözlerle öz geçmişini anlattığını, ot gibi burada bitmediklerini söylediğini, anlatıyor ve şöyle devam ediyor: "Dedemin dedesi Öcek, Babam Gök Halil ve kardeşi Gök Sülük'e batıya göç eden ailelerinin arkasından gitmelerini söylemiş, kendisi de kara çadır otağında Divriği bozkırlarında ölmüştür. Göçer Karaabalılar aşiret grubu Divriği'den ayrıldıktan sonra ailenin sorumluluğu dedemin üzerine binmiş. Dedem Gök Halil bir süre de Kangal Kocayurt yöresinde yurt tutmuş. Yanında babam Kutucu Ahmet, Vayıs dan Ninno, yüreksizlerden Cillo, Abdallardan Mezne, Ayvazlardan Kör Veli, Hüsolardan Abdo ile bir olmuşlar, kız alıp, kız vermişler, meşveret yapıp, aile meclisleri kurmuşlar. Dedem Gök Halil ölünce ben altı yaşında iken Kocayurttan ayrıldık. Birkaç yıl içinde Bozok yöresine intikal ettik. Köhne karyesinin doğusunda bulunan merkez Büyükkışla'ya yerleştik. Hayli kalabalıktık. Siyah kıldan örülmüş ve kabaca yapılmış kalın giysilerden bolca giydiğinden bizlere "Karaabah" diyorlardı. Kimse çiftçilik bilmiyordu.Hayvancılıkla iştigal ediyorlardı. Göçerlilik erdemleri olmuştur. Burada fazla kalmadık. Yine Köhne karyesinin hemen kuzeyine düşen Kavlak ve Esenlerin aramızdaki Boğaz vadisine yerleştik. Bu sırada Babam Kutucu Ahmet öldü. Köhne karyesinde ilk konuştuğumuz kişiler Ermenilerden; Serkiz, Karabit, Ovaniz ve Boyacı Vahan'dı. Bunların vasıtası ile birkaç parça arazi aldık. Ancak uzun süre huzur içinde yaşayamadık. Tarihde 93 harbi ile Balkan l.nci Cihan Harbi, Baku, Trablusgarp harblerine iştirak ettim. Tahminen 1850'li yıllarda "Kara Abalı" köyü böyle kuruldu. Dedemin dedesine "Öcek" dedim. Bu isim "Ocak" ta olabilir. "Ocak Baba" ya da "Baba Ocak" "Ocak Baba" dan oğlu Gök Halil'e, Gök Halil'den kutucu Ahmete, Kutucu Kâzım'a aktarmakta kendimi vazifeli addediyorum." Evet Kâzım Güneş'in anlattıkları bunlar. "Karabalı", "Kara-Aba" iki kümenin birleşmesiyle bu köye ad olmuş."Karaabalılar Türkmen Aşireti" meydana çıkmıştır.

  Kültür

  Düğün nişan ve acı günlerde Karabali Köyü Halkının imece usulü birbirine yardım ettiği bütün halkın özel günlerde belirlenen alan veya yerlerde toplanılır. Güzel günler hep beraber kutlanır. Acı günlerde aynı şekilde hep beraber atlatılmaya çalışılır. Ayrıca köy çok misafirperver ve muhafazakar yapısı olduğu cevre köylercede bilinir. Köy halki Türkmen kökenli olup Alevidir. İki küçük tepe arasındaki vadide kurulmuştur. İlkokul 1962 tarihinde yapıldı. Köyde bir Cami, Halkının ibadet yaptığı birde Cem Evi vardır. Köy halkının geçimi tarım ve hayvancılıktır. En çok ceviz yetiştirilir. Türkülerde, manilerde çok kullanılan ceviz, uzun kış gecelerinde eğlence aracıdır da.

  Yemek Kültürü

  Köyün yöresel yemekleri; Arabasi, Tandır cöregi, Testi kebabı, çiğdem pilavı, ayva basması, çörek, bazlama, katmer, cızlak, cıvık ekşili, erişte, topak çorba, helle çorbası, düğürcük çorbası, bulama çorbası, Ayranli aş, Haside, Sütlü kabak, Patlıcan turşusu. Parmak çörek, Yagli cörek, Kuru cörek, Eskili cörek v.b. Karabali Köyüne mahsus özel bir ekmek ve yemek türleridir...

  Lakablar: Zaza, Patlak, Mandacı, Cingöz, Kavruk, Keçi, Tosbağa, Çinik, Gobul, Tren.. v.b.

  Sülâleler: Hüseyin Ağag, Hasan Ka, Musa Takımı, Ayvaz Takımı, Esefli Takımı, Mezdin Takımı, Vayıslı Takımı, Karamustafanin evi, Sarinin evi, Tahtanin evi v.b.

  Coğrafya

  Yozgat iline 40 km, Sorgun ilçesine 8 km uzaklıktadır. Köyümüz 34-36 derece 10 dakika doğu meridyenleri (boylamı) ile 39-40 derece 15 dakika kuzey paralelleri(enlemleri) arasında yer alır. Dogusunda: Büyükkisla Köyü Ve Baglarbasi Köyü, Batisinda: Asagicumafakili Köyü, Kuzeyinde: Erkekli köyü ve Güneyinde Sorgun ilcesi ile cevrilidir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyümüz,tipik karasal iklime sahip ve deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte bulunmaktadır. Kışlar uzun, yaz mevsimi ise kısadır. Kışları sert ve kuru soğuklarla geçer. Yazlar ise kurak geçer. Yağmurlar daha çok ilkbahar aylarında yağar. Yıllık yağış ortalaması metrekarede 450-500 kg dır. Köyümüzün ortasindan Karabali Köyü deresi geçer ve köyü ikiye böler, ve Delibaş deresi ile birleşir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 218
  2000 213
  1997 213

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün 70% fazlasi yurtdisindadir, cogunlugun Almanyada ikamet etmektedir. Bunun yanisira, Fransa, Hollanda, Belcikadada yasayanlar sayisida az degildir. Ayni zamanda Ankara ve Istanbuldada bir cok ikamet eden vardir. Yillar önce yurtici ve yurtdisina gidip ve simdi emekli olan, Karabali köyü sakinlerinin tekrar köye dönmesi ve yaz aylarindada köyün izincilerin ugrak merkezi olmasi Köy ve ilce ekonomisine büyük katki saglamaktadir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Toplu tasimacilik sistemi ile ögrenciler Sorgun ilcesine tasinmaktadir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaabalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş