Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaağaç Köyü Erbaa - Karaağaç Köyü Hakkında - Karaağaç Köyü Tanıtımı - Karaağaç Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 929 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60500
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Erbaa
  Karaağaç, Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Karaağaç köyünün bulunduğu yerler eskiden yemyeşil ormanlarla kaplı dağlık bir bölge imiş. zamanla ormanların kesilerek seyrekleşmesi sonucu karağaç diye tabir edilen ağaçlar kalmış köyümüz ismini bu ağaçlardan almıştır .günümüzde bu ağaçlara hala köyümüz ve civarında rastlanılmaktadır. Bir rivayete görede değirmenli kasabasının üst tarafında iki ailelik kalabalık bir mezraa varmış burada karakaşlar diye bilinen aile ile diğer aile arasında devamlı büyük kavgalar olurmuş Nihayet kavgalardan bunalan karakaş ailesi şimdi karaağaç diye bilinen yere gelerek yerleşmiş önceleri karakaş olan isimde karaağaç halini almış.Köy önceleri 2000 inin üzerinde nufusa sahipken bu gün nufus hızla azalmış bunun nedeni dışarıya göç vermesidir.bu gün nufus 2000 yılı nufus sayımına göre 929 kişidir. köyden İstanbul,Ankara,ve izmire göçler olmuştur. Erbaa ilçesine 20 km mesafededir Amasya Taşova il sınırlarında olduğu için Amasyaya Tokat tan daha Yakındır.Tokat a olan uzaklık 102 km Amasya ya ise 65 km dir.

  GELENEK VE GÖRENEKLER
  Karağaaç Köyü gelenek ve göreneklerine sıkıca bağlı olup misafirperver bir köydür .Köyün üst kısmında evliya diye tabir edilen dinine bağlı bir büyüğün mezarının olması dolayısıyla bu bölge zaman zaman ziyaret edilir. köyde düğünler genellikle perşembe başlar pazar sona erer veya pazartesi başlar perşembe sona erer. Pazartesi başlayan düğünde aşboğaz denir oğlan tarafının aldığı bütün eşyalar kız evine davul zurna eşliğinde bırakılır. Daha sonra oğlan evinde eğlenceler geçilir. davul zurna eşliğinde halaylar çekilir simsim diye tabir edilen yöresel oyunlar oynanır. Cuma günü Kına gecsi yapılır. oğlan evi cuma gecesi kız evine giderek kına gecsini yaparlar. cumartesi günü düğüncü günüdür dah önceden düğüne davetdilen misafirle gelir davul zurna gelen misafirleri karşılayarak düğün evine getirirler düğün evinin önünde mızıka dediğimiz özel silah atma havasını çalarlar isteyen silah atar düğüne gelen misafirlere yemek ikram edilirtepsid şeker sunulur düğüne gelen misafir tepsiden şekeri alınca hediyesiniir zarf içinde tepsiye bırakır. Bu zarflar düğün heyeti dediğimiz kişilerin yanında bulunan seçim sandığı gibi bir kilitli sandığa atılır. düğüncü gelme işlemi itince sandık heyet önünde açılır gelen para sayılır kimin ne getirdiği yazılır.o liste saklanır. daha sonra eğlenceye geçilir arap oyunu diye bir oyun oynanır.Pazar sabahı saat 10 ci,varlarında kız evine gelin almaa gidilir.gelin alma işlemi tamamlanınca oğlanevinde belkeyen damat gelin eve girerken başına şeker saçar ve sağdıç dediğimiz damada eşlik eden kişiyle berabe yatsı namazına kadar oğlan evini tekeder. yatsı Namazına damatla beraber gidilir namazdan sonra ilahiler eşliğinde oğlan evine gelinir burada gelinin bulunduğu odanın kapısı önünde dua yapıldıktan sonra ymrklatla damat içeriye atılır. köyün meşhur yemekleri ise tarhana çorbası,dolma Batı(BAT)Mıklama,kara çorba,Helle çorbası,Mantı ve hamur işi döndermedir.

  İklim
  Tokat iline 102 km, Erbaa ilçesine 20 km uzaklıktadır.Ayrıca Karaağaç köyü amasya Tokat il sınırlarında olduğu için Amasya ya bağlı Taşova ilçesi ve köyleriyle sıkı işbirliği içindedir.Köyden kuzeye doğru bakıldığında canik dağlarını Taşova nın köyleriyle birlikte yeşil ırmağı görerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.köyde tütün,arpa,buğday,mısır ve bunun gibi tahıl ürünleri yetişmektedir.Köyde yazlar ılık ve yağışlı kışlar ise soğuk ve uzundur. köyün alt tarafında Nallık diye bir mera vardır köyün hayvanları burada otlamaktadır.Köy yakacak ihtiyacını ormanlardan karşılamaktadır. son zamanlarda köyde meyve üretiminde artışlar olmuştur. Tarım hayvancılığa dayalıdır.
  Karaağaç köyünün 2000 yılındaki nufus sayımına göre nufusu 929 kişidir.Köy dışarıya göç veren bir köy olduğu için nüfus eskiye oranla azalmıştır.eskiden köyün nüfusunun 2000,in üzerinde olduğu bilinmekteydi bu sayı geçim şartları sebebiyle İzmir,İstanbul,ve Ankaraya verilen göçlerle 929 kişiye düşmüştür.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllar göre köy muhtarları.

  2009 - Mustafa KILIÇ
  2004 - Recep OCAK
  1999 - Mustafa KILIÇ
  1994 - Osman şen
  1989 - Mustafa KILIÇ
  1984 - Mesut KAYNAR
  1980 - Tevfik KILIÇ
  KÖY BİLGİLERİ
  Karaağaç köyünde kanolisazyon şebekesi mevcut olup evlere su bağlanmıştır ancak köyün suyu bazı nedenlerden dolayı sıksık kesintiye uğramaktadır.köyün camisi yeni yapılmış olup hizmete açılmıştır.Köyde PTT acentesi ve sağlık ocağı mevcut olup sağlık ocağı şu an hizmet vermemektedir.Köyün yolu asfalttır ancak köy içerisindeki yollarında bakıma ihtiyacı vardır. Köyün arazi yapısı engebeli yamaç ve susuz topraklar olmasına rağmen arazisi bol ve verimlidir en iyi tütünün karaağaçta yetiştiği bilinmektedir
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaağaç Köyü Hakkında Forum Tarih
Karaağaç köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Meram Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş