Karaağaç Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaağaç Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaağaç Köyü Gördes Bilgileri -Karaağaç Köyü Hakkında - Karaağaç Köyü Tanıtımı - Karaağaç Köyü Resimleri

  İlçe: GÖRDES - İl: MANİSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 310 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45750
  Alan Kodu 0482
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Gördes
  Web Sitesi

  Karaağaç, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını köyün yakınındaki bir karaağaçtan almıştır.Köy daha önce şu andaki yerinin karşısına , kayanın eteğine kurulmuştur.Ancak daha sonraki yıllarda köye gelen bir yetkili(kaymakam) kayadan taş yuvarlanma riski nedeniyle köyün taşınmasını istemiştir. Bunun üzerine köy şimdiki yerine taşınmıştır.Köyü kuranlar hayvancılıkla uğraşan KARA YAĞCI Yörükleridir.Köyün temel geçim kaynağı hayvancılıktır.İlk kuruluş yıllarında Kayacık kasabasının kurbanlık ihtıyacını bunlar karşılamışlardır.Sonraki yıllarda da bu durum azalsa da devam etmiştir. Ekilecek arazileri çok az ve verimsizdir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. KÖYÜN BELLİ BAŞLI YEMEKLERİ TARHANA ÇORBASI. ETLİ VE SEBZELİ YEMEKLER. DÜĞÜNLERE MAHSUS KEŞKEK VE TİRİT,TUZSUZ PEYNİR TATLISI(HÖŞMERİM) SAYILABİLİR.

  Coğrafya

  Manisa iline 135 km, Gördes ilçesine 25 km uzaklıktadır.KÖY ETRTAFI DAĞLARLA ÇEVRİLİ BİR ÇUKURUN İÇİNDEDİR.BİR YER GÖRNÜR BİR DE GÖK. KÖYÜN ARAZİ YAPISI OLDUKÇA DAĞLIKTIR. EĞİMİ FAZLADIR.YAKINLARINDA ÇAM ORMANLARI VARDIR. ANCAK SON YILLARDA YAPILAN DÜZ KESİMLERLE ORMAN VARLIĞI GEÇİCİ BİR AZALMAYA UĞRAMIŞTIR.YERİNE YENİ DİKİMLER YAPILMIŞTIR. ANCAK YAĞIŞLARIN AZ VE TOPRAĞIN VERİMSİZ OLMASI ORMANLARIN YETİŞMESİNİN UZUN SÜRE ALACAĞINI GÖSTERMEKTEDİR.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.YANİ YAZLAR SICAK VE KURAK . KIŞLAR ILIK VE YAĞIŞLIDIR.FAKAT BÖLGE AKDENİZ İKLİMİNİN KARASALLAŞMAYA BAŞLADIĞI BÖLGEDE YER ALDIĞI İÇİN KIŞLAR ÇOK DA ILIK GEÇMEZ.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 310
  1997 265

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.TÜTÜNLERİ KALİTELİ OLUR. FAKAT REKOLTESİ AZ OLDUĞU İÇİN FAZLA KAR GETİRMEZ. AZ DA OLSA HAŞHAŞ EKİLMEKTEDİR.AŞIRI SOĞUKLAR OLUNCA BİTKİYE ZARAR VERMEKTE BU DURUM EKİMİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEMEKTEDİR. KÜÇÜK BAŞ HAYVANCILIK UZUN YILLAR İNSANLARIN GEÇİMİNDE ÖNEMLİ YER TUTMUŞTUR.ÇUNKU ;BU HAYVANLAR TABİATTAN BESLENMEKTE FAZLA YEM . SAMAN VERİLMEMEKTE DOLAYISIYLA MALİYET AZALMAKTADIR.ANCAK , SON YILLARDA YAPILAN ORMAN KESİMLERİ VE DİKİMLERİ BU TÜR HAYVANCILIĞI OLUMSUZ ETKİLEMİŞTİR.GEÇİMİ ZORLAŞAN KÖYLÜ YENİ GEÇİM YOLLARI ARAMAK İÇİN ÖZELLİKLE AKHİSAR İLÇESİNE GÖÇ ETMİŞTİR.YAŞANAN GÖÇ NETİCESİ KÖYÜN NÜFUSU ÇOK AZALMIŞTIR.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaağaç Köyü Gördes Forum Tarih
Karaağaç köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Meram Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karaağaç Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş