Kara Sumru (Chlidonias niger)

'Kuşlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kara Sumru (Chlidonias niger) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Kara sumru (Chlidonias niger), sumrugiller (Sternidae) familyasından bir kuş türü. İsminin, akla getirdiği gibi baskın olarak koyu renk kuş tüyleri vardır.

  ÖZellikler

  Erişkinlerin büyüklükleri 25 cm, kanat açıklıkları 61 cm, ağırlıkları ise 62 gr civarındadır. Kısa koyu renk bacakları ve bir kısa, 27-28 mm ölçülen neredeyse zayıf-görülen siyah gagaları vardır. Gaga uzun, incedir. Koyu gri bir arkaları, beyaz bir alınla siyah başları, boyunları (ara sıra erişkinde griyle kaplanır) ve karınları, siyah veya siyahımsı-kahverengi başlık ve hafif bir kahverengimsi-gri 'kare' kuyrukları vardır. Yüz beyazdır. Gözün önünde büyük karanlık üç köşeli bir yama vardır, ve yavrular göze çarpan bir beyaz renktir.

  C.n. surinamensis olan Kuzey Amerikalı form, bütün kuş tüyü olarak Avrupalı formdan ayırt edilebilirdir ve bazıları tarafından ayrı bir tür olarak düşünülürler.

  Habitat

  Üreme habitatları, Kanada'nın çoğunun karşısında tatlısu bataklıkları, kuzey Birleşik Devletler ve Avrupa ve batı Asya'nın büyük kısmıdır. Bataklık içinde yüzen bitki topluluklarına veya suya oldukça yakın olan yerlere, yaptıkları yuvalarına 2 ila 4 arası yumurta bırakıp, üzerine yatarlar.

  Yayılış

  Kuzey Amerikalı kara sumrular, kuzey Güney Amerika'nın kıyılarına bazıları açık okyanusa göç eder. Eski Dünya kuşları kışı Afrika'da geçirir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kara Sumru (Chlidonias Forum Tarih
Kara Sumru Kuşu Özellikleri Resimleri Kuşlar 10 Aralık 2010
Kara Gagalı Sumru Kuşu - Sterna Sandvicensis Kuşlar 1 Ağustos 2010
Kısasa kısas uygulamasının toplumsal yaşamda ortaya çıkarabileceği sorunlar nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Ekim 2017
Ailenizi ilgilendiren kararlar alınırken nasıl katılıyorsunuz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Eylül 2017
5. sınıf Türkçe Karagöz Hacivat İncelik cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş