Kara Ayaklı Gelincik (Mustela nigripes) - Kara Ayaklı Gelincik Yaşamı ve Özellikleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kara Ayaklı Gelincik (Mustela nigripes) - Kara Ayaklı Gelincik Yaşamı ve Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kara ayaklı gelincik (Mustela nigripes) Kuzey Amerikaya özgü bir memeli hayvandır. Kara ayaklı gelincik, sansar, vizon, kokarca, gelincik, susamuruporsuklarla birlikte Sansargiller familyasında bulunur.
  Kara ayklı gelincik, nesli tehlikedeki türlerdendir. Günümüzde sadece ABD'deKanada'da soyları tükenmiştir. Bilinen son yabani gelincikler, 1980'lerde esaret altına alınmıştır ve doğal yaşam alanlarına geri salınmaışlardır. Şimdi doğada da başarılı bir şekilde üremektedirler
  bulunurlar.

  Kara ayaklı gelincikler, kuyruğuyla birlikte 45 cm uznluğunda, ve 1 kg ağırlığında olurlar. Diğer sansargillrin birçoğu gibi ince gövdeleri ve kısa bacakları vardır. Üst kısımları beyaz, alt kısımları sarımsı kahverengi ve ayakları ve yüzleri siyahtır.
  Kara ayaklı gelincikler gece ortaya çıkarlar. Başlıca avları çayır köpekleridir. Ama küçük memelileri, kuşları ve böcekleri de yerler. Tek bir tanesi yılda 100 çayır köpeği avlayabilir ve onlar olmadan yaşayamazlar. Bir kara ayaklı gelinciğin yaşayabilmesi için yuvasının en fazla 50 hektar yakınında en az bir çayır köpeği kolonisi olması gerekir. Hatta bazen gelincikler terk edilmiş çayır köpeği yuvalarını kullanırlar. Gelinciklerin çiftleşme dönemi Mart ve Nisan aylarıdır. Yavruları genelde 41-43 günlük olunca üreme dönemine girerler. Çayır köpekleri 1 ila 7 yavru doğurabilirler ama genelde 3-4 yavru doğururlar.
  Yaşadığı otlakların azalması, çayır köpeği nüfusunun azalması ve hastalıklar 19. ve 20. yüzyıllarda az daha bu türün neslini tüketiyordu. Hatta sayıları o kadar azldı ki çok nadir görülmeye başlandılar. Hatta ve hatta, yaklaşık 20 yıldır hiç görülmediler their existence was questioned since no other Black-footed Ferrets were reported for over twenty years.  1981 yılında, Wyoming'de sadece 130 hayvandan oluşan küçük bir koloni bulundu. Bu keşfin ardından hastalıklar nüfusunu çok azalttı. 1986 yılında, kalan 18 hayvan esaret altında üretilmeye başlandı. Az sonra, esaret altındaki nufusları 50'ye yükseldi. 2007 yılında, yabani nüfusları 600'ü aştı. Bilim adamları bu üreme programıyla 2010 yılında kara ayaklı gelincik nüfunun 1500 ulaşmasını, ve her kolonide en az 30 üreyen yetişkin olmasını umuyorlar.


  Kaynak:Vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kara Ayaklı Gelincik Forum Tarih
Karabatak Kitap Özeti - Zeynep Ünlücayaklı Kitap Özetleri & E-Kitaplar 3 Şubat 2011
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Farklı anlayış ve inanç biçimlerini ortaya çıkaran etkenler neler olabilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 15 Şubat 2017
Kara Kuvvetleri Komutanlığı armasındaki M.Ö 209 yılı ne anlama gelir kısaca Konu Dışı Başlıklar 8 Şubat 2017
Seyahatnamelerde Türklerin hangi karakter özelliklerinden bahsedilir kısaca Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş