Karaçepiş Köyü İvrindi Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaçepiş Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaçepiş Köyü İvrindi Bilgileri - Karaçepiş Köyü Hakkında - Karaçepiş Köyü Tanıtımı - Karaçepiş Köyü Resimleri
  İlçe: İVRİNDİ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: HAYRETTİN KEŞKEKCİ  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]


  Telefon:

  0 (266) 462 70 43

  Balıkesir
  Bilgiler
  Nüfus 869 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10770
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe İvrindi
  Web Sitesi

  Karaçepiş, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyde Kurban Bayramlarında, Hıdırellez'de, düğünlerde büyük eğlenceler tertiplenmektedir.

  Köyün geleneksel düğün yemekleri çorba, keşkek, pirinç pilavı, makarna, etli patates, nohut, mevsime göre yemek çeşitleridir. Örneğin; karnıyarık ve tatlı.

  Köyün piknik yapılacak yerleri: Gölet çevresi (yaz, kış her mevsim büyük ilgi görmektedir), Ayvaz çeşmeleri, Yeni Kuyu, Bakacak (bayramlarda, düğünlerde köyün gençliği tarafından çok büyük ilgi görmektedir.), Cevriye Nine çeşmeleri, dere kenarları gibi daha bir çok yer...

  Coğrafya

  Balıkesir iline 43 km, İvrindi ilçesine 6 km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 869
  1997 1059

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım çok gelişmiştir. Gelişimdeki etken ise buraya yapılan Karaçepiş Göletidir. Sulama amaçlı olarak yapılan göletten İvrindi ve diğer köylerde yararlanmaktadır.

  Tarım

  Köyde tarım denince eskiden ilk akla gelen tütüncülük ve bakliyattı. Fakat tütün işi çok zahmetli bir işçilik istediği için ve zamanla gelen kotalar ve gelişen teknoloji nedeni ile tütün üreticiliği bitmek üzeredir. Tabi bunda köye yapılan sulama göletinin payı da çoktur. Daha önceki yıllarda sulama işi Madra çayı önüne köy imecesi ile kurulan bent sayesinde yön değiştirilen suyun arklara alınması ile yapılmakta idi. Fakat gölet yapıldıktan sonra sulama alanının daha da genişlemesi ile tarımda büyük değişiklikler meydana geldi. Gelişen teknolojiyle de artan traktör ve ekipmanları ile kendini geliştiren köy halkı, alternatif ürünlere yöneldi. Böylece köy, ürün çeşitliliğini kazandı. Halen köyde buğday, mısır, kuru fasulye, nohut, bakla, susam, ayçekirdeği gibi ürünlerin üretimi devam etmektedir. Sebze bakımından arazinin ovalık, verimli ve de sulak olmasından, ağırlıklı ürünler olarak salçalık, yemeklik domates ve biber üretilmektedir. Yine köyde son yıllarda, turşuluk kornişon cinsi salatalık ve turşuluk sivri biber üretimi büyük artış göstermektedir. Köye yapılan ağır tonajlı, bilgisayarlı kantar ve rampa sayesinde ürettiklerini pazarlamak için de büyük çaba sarf etmesine gerek kalmamaktadır. Köydeki üretimin bolluğu, ulaşım imkânlarının kolaylığı, kısacası tarımsal ürünler işleyen firmaların ihtiyaçlarına cevap verecek konumda olması sayesinde, firmalar tarafından cazibe merkezi olmaya başlamıştır.

  Hayvancılık

  Köyümüzde Hayvancılık denince akla ilk olarak koyun yetiştiriciliği gelirdi. Bunun sebebi de ekilen tahılgillerin bolluğu ve otlakların çok olmasından kaynaklanmakta idi. Köyde yetiştirilen koyun ırkları ise Merinos'tur. Köyde, yıllardır keçi yetiştirilmemektedir. Koyun yetiştiriciliği eskiden çok cazip ve köy halkının çoğunluğu tarafından yetiştirilmekte idiyse de artık bu durum tamamen değişerek büyükbaş yetiştiriciliğine kaymıştır. Arazilerinin sulanabilirlik oranının artması ile ve silajlık hayvan yem bitkilerinin ekiminin yaygınlaşması ile, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin daha kolay ve masrafsız bir hal almıştır. Bu durum, koyun yetiştiriciliğini büyük oranda etkilemiştir. Hayvan yetiştiriciliğinin bu yön değiştirmesinde, sadece maddi olgular değil teknik gelişmeler de etkili olmuştur. Köyde süt ırkı büyükbaş hayvan olarak; Hollanda cinsi sığırlar ve son zamanlarda devlet tarafından satılan süt ırkları bulunmaktadır. Ayrıca köylü tarafından süt mandırası da yapılmışsa da çevrede bulunan mandıraların çok olması nedeniyle faaliyete geçirilmemiştir. Yine son yıllarda köyde, tavuk besi çiftlikleri kurulmuş ve tavuk besiciliği de yapılmaya başlanmıştır. Kümes sayısı her gecen gün artmaktadır. Yapılan kümeslerin modern ve büyük olması da köye ekonomik bakımdan katkı sağlamaktadır. Yine köy arazilerinde yetişen çiçek sayısının ve bitki örtüsünün bolluğu sayesinde arıcılık da yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hayrettin Keşkekci
  1999 - Adem Padem
  1996 - Mehmet Demir
  1995 - Mehmet Bozkurt
  1989 - Mehmet Kundakçı
  1984 - Mehmet Demir
  1977 - Mustafa Badem
  1975 - Mehmet Delibey
  1973 - Ali Gezer
  1972 - Abidin Şahin
  1970 - Mustafa Aslan
  1964 - Abdullah Özdemir
  1962 - Mehmet IIşık
  1960 - Hayrettin Akın
  1958 - Mehmet Kurt
  1957 - Mehmet Işık Karabacak
  1955 - Veli Bakırlı
  1953 - Mehmet Koç

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. 4 kahvehane,4 bakkal,1 berber salonu vardır. Köye merkeze yakınlığından dolayı ebe verilmemektedir.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaçepiş Köyü İvrindi Forum Tarih
Karaçepiş Şehit Tuncay Özdemir İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Mayıs 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş