Karaçavuş Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karaçavuş Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaçavuç köyü bilgileri - karaçavuş köyü resimleri - karaçavuş köyü tanıtım  Karaçavuş, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köy Amasya'ya bağlı merkez köylerinden tahminen 250 300 yıla dayanmaktadır. Köyün ilk ismi Kayaönü olup Yeşilırmak'ın Amasya yakasına konuşlanmış ve daha sonra Kayı ismiyle karşı yakaya taşınmıştır. İnsanlar buraya, çoğunlukla Sivas ve diğer illerden göç etmiştir. Yeşilırmak'ın üst kısmında Kayı Köyü olarak oturduktan sonra yeni yerleşim yerine taşınmışlar; yani yeni Kayı olarak bir süre devam ettikten sonra ismi değiştirilerek Karaçavuş ismini almıştır.

  2050 de açılacak okulumuzdaçalışmaolacaktır çaalışmak için muhtarlığa başvurun tarih 2049.31.12(perşembe)
  Ekonomi

  Halkın çoğunluğu Devlet Demiryollarında çalışmaktadır. Aynı zamanda tarımla ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyde çoğu hala bulunan birçok tarım ürünü yetişmedir. Bunlar: Haşhaş, buğday, arpa, yulaf, mısır, kendir, domates, biber, patlıcan, karpuz, kavun, üzüm, salatalık, fasulye, patates, elma, armut, kayısı, şeftali, kiraz, vişne, mercimek, nohut gibi tahıl ürünleridir. Ayrıca geçinme kaynaklarından biri de hayvancılıktır. Genellikle keçi, koyun, inek, at, eşek ve manda gibi hayvanlar yetiştirilir. Köy küçük bir köydür. Bazı ekonomik sebeplerden dolayı halk kentlere göç etmiş.
  Kültür

  * Yemekler:
  o Bulgur pilavı
  o Ekmek aşı (Salçalı,yumurtalı ekmek)
  o Sarımsaklı saç ekmeği
  o Kaygana

  MIHLAMA YAPRAK SARMASI (Dolma) HELLE (Lahana Çorbası) KELLE PAÇA MADIMAK ÇORBASI TARHANA ÇORBASI KÖMEÇ KAVURMASI EFELIK SARMASI KAVURMASI ELDE KESME MAKARNA ERIŞTE (Kavrulmuş Makarna) EL KADAYIFI KATMER IŞGEFE ÇÖKELIKLI PİDE KADAYIFLI ÇÖREK yemeklerinden bazilaridir

  Atalar Oğuz'ların Kayı Boyundan geldiği için İslam öncesi Türk gelenek ve görenekleri köyde halen yaşamaktadır. Arap kültürü etkileri görülmez. Köy insanı misafirperver ve yardımseverdir. Yaşlı bayanların giysileri yıllar önceki ve şu an orta Asya'daki Türklerde rastlanılan giysilerdir. Lehçede yine orta Asya Türkçesi vardır.Alevi köyüdür
  Coğrafya

  Karaçavuş Köyü Orta Karadeniz bölgesinin iç kesimlerindeki Amasya ilinin, güneyinde bulunan Tokat iline bağlı Turhal ilçesinin kuzeybatısında, Zile ilçesinin kuzeyindedir. Yerleşim yeri deniz seviyesinden yaklaşık 450 metre yüksekliktedir. Köy Yeşil ırmağın güneyinde meşeliklerin içinde bir yamaçta kurulmuştur. Önünden Yeşilırmak geçmesi sebebiyle sulak bir araziye sahiptir. İklim, Karadeniz ile İç Anadolu bölgesi geçiş bölgesinde olduğundan iki bölgenin iklimi hakimdir. Köyün 2 km kuzey kısmında Yeşilırmak boyunu takip eden Devlet Demir Yollarına ait, Samsun - Sivas arası çalışan demiryolu geçmektedir.Köye 5 km uzaklıkta Kızoğlu tren istasyonu mevcuttur. Ulaşım eskiden beri trenle sağlanmaktadır. Ayrıca köy halkı için bir gelir kaynağı durumundadır. Karaçavuş Köyü Amasya şehir merkezine karayolu ile 43 km, Tokat iline bağlı Turhal ilçesine 35 km mesafededir. Turhal ile köy arasındaki yol asfalt olup günlük minibüs veya otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Amasya' ya giden yolda sadece Kızoğlu köyü ile Damuderesi köyü arası toprak yoldur. Amasya' ya ulaşım Ardıçlar köyünden günlük işleyen minibüs aracılığıyla ile ya da demiryolu ile sağlanmaktadır. Köyde yaşayanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadırlar. Yeşilırmak boyunca güzel elmalıklar vardır. Büyük üzüm bağları, kavaklıklar ve dönüşümlü ekilen şeker pancarı tarlaları vardır. Araziler her türlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişlidir. Köyümüzün 3 tarafı Tokat iline bağlı köylerle çevrilidir. Merkeze bağlı köylerin en uzakta olanı ve sonuncusudur.


  KARAÇAVUŞ KÖYÜNE KOMŞU KÖYLER

  Doğusunda


  Hasanlı Köyü


  Turhal/Tokat

  Batısında


  Erikli Tekke Köyü (Tekke)


  Turhal/Tokat

  Güneyinde


  Ormanözü Köyü (Ovacık)


  Turhal/Tokat

  Kuzeyinde


  Ardıçlar Köyü


  Merkez/Amasya
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  align="center" 2009 78
  2000 147
  1997 141
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesivardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaçavuş Köyü Merkez Forum Tarih
Karaçavuş Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Karaçavuş Köyü Merkez Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Karaçavuş Köyü Seydiler Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Karaçavuş Köyü Hozat Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş