Karaçallı Köyü Merkez Antalya

'Akdeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaçallı Köyü Merkez Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaçallı Köyü Merkez Bilgileri - Karaçallı Köyü Hakkında - Karaçallı Köyü Tanıtımı - Karaçallı Köyü Resimleri  İlçe: MERKEZ - İl: ANTALYA

  Köy Muhtarı: ALİ KARABAĞLI  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Antalya
  Bilgiler
  Nüfus 597 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 07190
  Alan Kodu 0242
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Antalya
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Karaçallı, Antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı akdeniz bölgesinin karakteristik bitkisi maki (köylülerin deyimiyle çalı) den geldiği sanılıyor. Köyün genel yapısına baktığımız zaman yörük yerleşmesidir. Köyün geneli honamlı yörüklerinden oluşur ve köyün % 70 i birbirine akrabadır. Ama köy nufusunun artmaya başladığı yıllar 1940'lı yıllardan sonradır yani köye yörüklerin yerleşmeye başlama tarihinden sonradır. Köy nufusunu oluşturan yörükler konyanın ketenlik yaylasından gelir. (ketenlik: konyanın doğanhisar ve ıspartanın şarkikaraağaç beldeleri arasında sultan dağları üzerindedir) Hala yörükler hayvancılık yapmasada yaylalarına her yaz gitmektedir. Ve orada eski kültürlerini yeniden yaşatma ve yazları tatil yapma çabası içindedir.

  Köyün hemen girişinde pergeye bağlı taş ocakları ve anıt mezar kalıntıları vardır. köy tarihi açıdanda antalyanın eski yerleşmelerinden biridir. taş ocağı ve anıt mezarların bulunduğu bölge koruma altındadır. definecilerinden buradan altın çıkarırken 1990'lı yıllarda yakalandığı bilinir. buradan çıkartılan eserler antalya müzesinde sergilenmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Antalya merkezine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 597

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. köyde seracılık faliyetleri yapılmaktadır. antalya yöresinin en yoğun seracılık yapılan yerlerindendir. seralarda genellikle domates yetiştirilmektedir. köyte artık turizim faaiyetleride yapılmaya başlamıştır. köy halkının bir kısmı taksicilik yaparken birkısmıda değişik turizim faaliyetlerine yönelmiştir. köy ekonomik olarak değerlendirildiğinde antalya ortalamasının üstündedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ALİ KARABAĞLI


  Altyapı bilgileri

  Köyde, 2007 yılında yapılmış bir ilköğretim okulu vardır. okul yeni yapıldığı için olanakları yani ders araç gereçleride geniştir. ayrıca şehir içi otobüsler çalıştığı için her 15 dakikada antalya'ya otobüs bulunur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. köyün suyu antalyadan gelmektedir Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve ADSL olanakları vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaçallı Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş