Kar Tanesindeki Büyük Mucize

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda DilzaR tarafından 9 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kar Tanesindeki Büyük Mucize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tüm kainat gibi kar tanesi de mucizeler barındırıyor.

  Biliyorsunuz kar, su buharının bulutlarda donarak billurlaşmış şekline denir. Kar tanelerini çıplak gözle incelediğimizde, hepsinin altıgen ve kristalimsi bir yapıda, ancak her birinin farklı şekillerde olduklarını görürüz. Her bir kar tanesindeki binlerce billur, ince bir sanatla işlenmiştir. Su molekülleri devamlı olarak altıgen çizmekte ve simetrikliği muhafaza etmektedir.

  Her bir tarafa uçuşan su moleküllerinden gelişigüzel kristaller ortaya çıkmamaktadır. Aksine bu kristaller intizamlı bir sanatı ortaya çıkarmaktadır. Hiç düşündünüz mü? Bir kar tanesinde bile ne kadar mükemmel bir sanatın olduğunu...

  Evet, kar tanelerindeki bu çeşitlilik ve mükemmellik Allah'ın Bedî’ (örneksiz yaratan) sıfatının bir yansımasıdır. Allah yarattığı her şeyi en güzel yapandır. O’nun gücü her şeye yeter. Kar tanelerinin oluşumları incelendiğinde Allah'ın sonsuz sanatının farklı bir yönü görülmektedir. Kâinata bakıldığında onda zerreden kürreye kadar bir nizam ve tertibin olduğu müşahede edilmektedir. Kâinatta görülen bu ince nizam, ölçü, takdir ve plan her şeyde aynı kudretin hakim olduğunu, her şeyin O’nun tedbiriyle yürüdüğünü göstermektedir.

  Çünkü en küçük varlıktan en büyüğüne kadar hepsi bir uyum içindedir. Mesela insan ve diğer canlılarda havayı teneffüs etmek için solunum sistemleri yaratılmıştır. İnsan, oksijen alıp karbondioksit vermekte, bitkiler ise karbondioksit alıp oksijen vermektedirler. Çıkarılan zehirli gazları bitkiler ve denizlerden çıkan temiz ve faydalı gazlar, dengeli bir şekilde arıtmaktadırlar.

  Kâinatta dengenin bozulmasına yol açacak o kadar çok sebep varken; bir yıldızın yörüngesini bir dakika bile şaşırmaması, çok dakik bir intizamı göstermektedir. Kâinatın başlangıcından gaz halindeki maddelerin, kendi aralarında gruplaşarak yıldızları, gezegenleri meydana getirmelerindense, getirmemeleri çok daha muhtemeldir. Güneşdünya mesafesi 149 milyon km.dir.

  Hayat için bu mesafe en uygun mesafedir. Bundan biraz daha uzak olması insanların donmasına, biraz daha yakın olması ise yanmasına sebep olacaktı. Binlerce ihtimal içinde bu mesafenin ayarlanmasını tesadüflere vermek mümkün değildir Öyleyse gelin birlikte şöyle dua edelim: "Allah’ım! Bizlere Sen’in sanatını gösterecek dikkat ve gayret ver. Bizleri düşüncesiz eyleme!" Amin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tanesindeki Büyük Mucize Forum Tarih
Büyükşehir nedir ne demektir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Toplumda büyüklere yeteri kadar saygı gösteriliyor mu kısaca Sorular ve Cevaplar 15 Şubat 2017
Büyük şehirlerde nüfus yığılmasını engellemek için neler yapılabilir? Eğitim Bilgileri 4 Aralık 2016
Büyük şehirlerde nüfus yığılması oluşmasının sebepleri nelerdir? Eğitim Bilgileri 4 Aralık 2016
Coğrafi keşiflere katılan kaşiflerin büyük bir kısmının Avrupalı olmasının sebepleri Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş